Večer současné norské literatury

Kde:  Oddělení zahraničních knihoven SVK PK (nám. Republiky 12, Plzeň)

Kdy19.02.2015 – 18:0020:00

 

Skandinávský dům a Oddělení zahraničních knihoven SVK PK uvádí v rámci projektu Meeting Literature Večer současné norské literatury.

Přijďte se přesvědčit o tom, že současné norské knížky nejsou jen detektivky, a načerpat spoustu nových tipů ke čtení. Zmíněni budou jak již etablovaní spisovatelé na českém trhu jako Erlend Loe, Lars Saabye Christensen či Roy Jacobsen, tak také autoři, jejich tvorba je v češtině zatím zastoupena pouze jediným titulem.

Na krátkou přednášku naváže promítání filmu Muž, který miloval Yngveho, podařené adaptace stejnojmenného románu od Toreho Renberga, který na sklonku roku 2013 vyšel i v českém překladu.

MUŽ, KTERÝ MILOVAL YNGVEHO
(Mannen som elsket Yngve, 2008, 99 min)

Jarlemu Kleppovi je sedmnáct, hraje na kytaru a zpívá v punkrockové kapele a snaží se odlišovat od ostatních – účesem, oblečením, názory i hudbou, kterou ztotožňuje s životním stylem. V radikálních názorech na společnost ho do velké míry ovlivňuje nejlepší kamarád Helge Ombo, pocházející z rodiny angažovaných komunistů. Jarle si ve svém životě nemůže na nic stěžovat. Školou prochází bez větších problémů, pro svou matku Sáru představuje to nejdražší na světě, na večírcích paří s kamarádem Helgem a ve vztahu s přítelkyní Katrine je zcela spokojený. Všechno klape až do chvíle, kdy do školy nastoupí nový student – Yngve Lima z Haugesundu.

Informace o filmu: http://www.csfd.cz/film/243509-mladi-rebelove/

Přednáška v češtině, film norsky s českými titulky.
Vstup volný.

Práva na film poskytl Norský filmový institut; film zapůjčilo Norské velvyslanectví v Praze.