Večer severských jazyků

Severské země jsou fascinující nejen svou přírodou, kulturou a životním stylem, ale také množstvím pozoruhodných jazyků. Některé z nich, například dánština, norština a švédština, jsou severogermánské, a tedy příbuzné němčině a angličtině, jiné nepatří ani mezi jazyky indoevropské – takovou je třeba ugrofinská finština. Vedle těchto větších jazyků se ale na Severu mluví sámštinami, kvénštinou nebo meänkieli, specifické jsou také jazyky ostrovní – faerština, islandština a grónština.

Tímto spletitým severským labyrintem během večera návštěvníky provedou odborníci na vybrané jazyky, a to prostřednictvím krátkých prezentací. Diváci se naučí, jak kdekoli na Severu pozdravit a poděkovat, seznámí se s kuriozními příslovími a jazykolamy a na řadu přijde i kvíz. Pro každého bude přichystaný také malý tematický dárek.

Akce proběhne coby součást vernisáže k roll-upové výstavě, která spolu s webem informuje o mnoha zajímavostech týkajících se jazyků severní Evropy a která bude k vidění v prostorách FF MU po celý listopad. Obrazový doprovod je dílem ilustrátorky a grafičky Evy Holé.

Najdete nás ve foyer budovy B2 v hlavním areálu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (Arne Nováka 1).

Vstup volný.

Akci pořádá Skandinávský dům Brno ve spolupráci s FF MU a za finanční podpory statutárního města Brna.

Výstava a web vznikly v rámci projektu „Jazyková pluralita: podpora malých jazyků a kultur“ řešeného v letech 2018–2020 na FHS UK a financovaného z Fondů EHP.