Utrpení Panny orleánské s živým doprovodem orchestru Berg

16. září v 19.45 | 15. sezóna Orchestru BERG, Praha – kostel Nejsvětějšího Salvátora
18. září ve 20 h | festival Lípa Musica, Česká Lípa – Bazilika Všech Svatých
19. září ve 20 h | Svatováclavský hudební festival, Ostrava – kostel sv. Václava
20. září ve 20 h | Svatováclavský hudební festival, Opava – kostel sv. Václava

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Hudba: Bronius Kutavičius (2009)

Režie: Carl Theodor Dreyer (1928)

Orchestr BERG, dirigent: Peter Vrábel


15. narozeninová sezóna Orchestru BERG je v plném proudu, září se nese ve znamení slavného dánského němého filmu Utrpení Panny orleánské se sugestivní hudbou litevského minimalisty Kutavičiuse. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Petera Vrábela ho uvede hned čtyřikrát – v Praze, na festivalu Lípa Musica a na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě a Opavě.

Nenechte si ujít unikátní hudebně filmovou lahůdku (ČSFD 86%!), kterou Orchestr BERG servíruje nejprve v rámci své 15. narozeninové sezóny v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze a hned vzápětí na festivalech v České Lípě, Ostravě a Opavě. Také tam se akce uskuteční v duchovních prostorách kostelů, které jedinečným způsobem korespondují s tématikou filmu a kde vynikne i nádherná hudba Broniuse Kutavičiuse.

>>> video ochutnávka

O FILMU: Slavné zpracování příběhu o Johance z Arku dánského režiséra Carla Theodora Dreyera není typickým historickým velkofilmem. Téměř pomíjí historickou rovinu příběhu a naopak vyzdvihuje dramatický střet moci se vznešenou prostotou nevinné dívky. Mimořádného účinku Dreyer dosáhl neskutečně moderní prací s kamerou, mimo jiné i filmovými záběry detailů – kamera si často všímá třeba jen fragmentů lidské tváře (oko, ústa, nastražené ucho). Působivost snímku stojí i na fascinujícím výkonu představitelky hlavní role Renée Marie Falconetti. Zajímavý je také příběh samotného filmu. Nebýt náhodného nálezu při přestavbě ústavu pro duševně choré u norského hlavního města Oslo v roce 1981, nikdy bychom toto dílo nespatřili tak, jak ho jeho režisér zamýšlel. První i druhý Dreyerův sestřih totiž nešťastnou náhodou shořel. Díky pečlivé práci restaurátorů máme konečně k dispozici původní podobu filmu.

Utrpení Panny orleánské / La Passion de Jeanne d’Arc (režie: Carl Theodor Dreyer)

Francie, 1928, 82 min., čb, němý, s francouzskými, anglickými a českými mezititulky

O NOVÉ HUDBĚ: Výběr hudby k němým filmům vždy představuje oříšek. Kdysi zněla při promítání koláž z již hotové hudby z gramofonových desek nebo klavír. Dnes se trend přiklání k tvorbě nové originální hudby pro celý film, což jeho celkovému vyznění prospívá mnohem lépe.

„Hlavně jsem se chtěl vyhnout eklekticismu. … Nezničit obraz hudbou.“  Bronius Kutavičius

BRONIUS KUTAVIČIUS (*1932) je nejvýznamnější současný litevský skladatel, průkopník litevského minimalismu ovlivněného svérázným litevským folklórem.

ORCHESTR BERG je špičkové těleso, které již mnoho let přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí originální a divácky atraktivní projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače zve do netradičních prostor. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. Na svém kontě má desítky světových premiér a ještě mnohem více premiér českých. www.berg.cz.