Promítání: ZRODILA SE ASTRID

Bouřlivé mládí světoznámé spisovatelky knih pro děti

Když si Astrid Lindgren pročítá dopisy, které jí píšou děti z celého světa, vrací se do mládí. Prostředí půvabného Smålandu ve Švédsku a vzpomínky na vlastní dětství se jí staly inspirací pro světoznámé příběhy. Nejen tyto zážitky se ovšem odrazily v jejím díle. Klíčovou se pro Astrid stává také pracovní stáž v redakci deníku Vimmerby tidning. Zde se mladá Astrid zamiluje do šéfredaktora Reinholda Blomberga a životní události nabírají nečekaný spád. Astrid čelí těžkým rozhodnutím, prožívá lásku i samotu. Pipi Dlouhou punčochu nebo Děti z Bullerbynu známe nazpaměť. Tušíme ale, co všechno se skrývá za životním příběhem této výjimečné spisovatelky?

Skandinávský dům uvádí v rámci festivalu Týdny švédské literatury 3. 9. od 18 h v Kině Evald (Praha) životopisné drama

ZRODILA SE ASTRID (Unga Astrid, Švédsko/Dánsko, 2018, 123 min)

Režie: Pernille Fischer Christensen
Scénář: Pernille Fischer Christensen, Kim Fupz Aakeson
Hrají: Alba August, Trine Dyrholm, Henrik Rafaelsen, Maria Bonnevie, Magnus Krepper, Björn Gustafsson a další

Stránka filmu na ČSFD (73 %)

Film vznikl ve švédsko-dánské koprodukci v režii Pernille Fischer Christensen, která se zároveň podílela na scénáři. V hlavní roli exceluje Alba August, jež za svůj herecký výkon v hlavní ženské roli získala prestižní ocenění Guldbagge. Matku Astrid ztvárnila Maria Bonnevie a roli šéfredaktora Reinholda Blomberga si zahrál Henrik Rafaelsen.

Promítání bude předcházet krátký úvod.
Ve švédském znění s českými titulky.

Vstupné: 110/90* Kč (Brno); 130 Kč (Praha)
Rezervace vstupenek na kinoart.cz a www.evald.cz.

*Zvýhodněné vstupné platí pro členy Skandinávského domu.

Akce se koná ve spolupráci s Kinem Art, Kinem Evald, distribuční společností CinemArt a Švédským velvyslanectvím. Literární projekt Skandinávského domu podporují Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Obrázky – zdroj: csfd.cz, kfilmu.net