Týdny norské literatury: KOMPANIE ORHEIMOVÝCH

Čtyřiadvacetiletý Jarle Klepp studuje na univerzitě v Bergenu filozofii. Jednou v noci mu zavolá matka a řekne mu, že jeho otec Terje Orheim zemřel. V Jarlem se sváří rozporuplné pocity – smutek, ale do velké míry i úleva. Smrt otce také vyvolá vzpomínky na nelehké dospívání poznamenané otcovou závislostí na alkoholu, který Terjeho mění v despotu a cholerika. Matka se ale odmítá rozvést. Jak dlouho ještě všichni tři vydrží žít pod jednou střechou? Mimo rodinu Jarle podléhá vlivu svého nejlepšího kamaráda Helgeho – spolu pokukují po holkách, poslouchají stejnou hudbu a nechávají se strhnout politickým aktivismem. Jaké bylo vyrůstat v 80. letech v Norsku?

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald uvádí v rámci festivalu Týdny norské literatury adaptaci románu Toreho Renberga

KOMPANIE ORHEIMOVÝCH (Kompani Orheim, Norsko, 2012, 99 min)

Režie: Arild Andresen
Scénář: Lars Gudmestad, Arild Andresen
Hrají: Vebjørn Enger, Kristoffer Joner, Cecilie A. Mosli, Glenn André Viste Bøe a další

Stránka filmu na ČSFD

Jarle Klepp je protagonistou pěti románů Toreho Renberga, v nichž se z teenagera mění v muže a posléze i otce od rodiny. Největší pozornost kritiky i čtenářů si získaly díly Muž, který miloval Yngveho a právě Kompanie Orheim. Oba byly také zdařile zfilmovány. Roli Jarleho otce ztvárnil známý norský herec Kristoffer Joner (Zimní polibek, Muž, který miloval Yngveho, Král z ostrova Bastøy).

Promítání bude předcházet krátký úvod.
V norském znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Akce se koná ve spolupráci s Kinem Evald, společností CinemArt a norskou produkční společností Motlys.