Týden dánské literatury: VEČER S PETEREM HØEGEM

Světoznámý autor románů Cit slečny Smilly pro sníh či Představy o dvacátém století za svými čtenáři cestuje málokdy, natož za hranice Dánska. Beseda s dánským spisovatelem Peterem Høegem, který do Česka přijede vůbec poprvé, tedy bezesporu bude jednou z literárních událostí roku. Proslulý dekonstruktér dánských národních a literárních mýtů poodhalí zákulisí vzniku svých knih, představí novinku Susanin efekt, která brzy vyjde česky, a odpoví i na otázky návštěvníků. Besedu bude moderovat Høegův dvorní překladatel Robert Novotný, ukázky přečte Ivan Řezáč, herec Divadla na Vinohradech.

Peter Høeg (nar. 1957) vystudoval literaturu na Univerzitě v Kodani, a než se stal nejvýznamnějším současným dánským spisovatelem, působil jako námořník, učitel baletu či herec. Proslul románem Cit slečny Smilly pro sníh (Frøken Smillas fornemmelse for sne, 1992; česky 1997, revid. 2006, 2013), který byl přeložen do více než 30 jazyků. Díky Nakladatelství Argo jsou v češtině k dispozici i skoro všechny jeho další knihy – Až nadejde čas (č. 2007), Děti chovatelů slonů (č. 2012), Představy o dvacátém století (č. 2003), Příběhy jedné noci (č. 1999, revid. 2016), Tichá dívka (č. 2006). Zatím poslední Susanin efekt (Effekten af Susan, 2014) se chystá k českému vydání na jaře 2018.

Rozhovor s Robertem Novotným o překládání Høegových knih si můžete přečíst zde.

Po akci zveme všechny návštěvníky na sklenku vína a dánské sladké speciality, které pro tento večer exkluzivně připraví partner festivalu Týden dánské literatury – pražská dánská pekárna Mansson’s Bakery.

Akce se koná v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea, vstup hlavním slavnostním vchodem z ulice 17. listopadu.

Vstup volný

Na akci nepřijímáme rezervace – kapacita prostor je 200 míst, a tak se nemusíte bát, že by nebylo volno. Těšíme se na viděnou!


Večer s Peterem Høegem probíhá v rámci festivalu Skandinávského domu a Velvyslanectví dánského království Týden dánské literatury, který podpořil Dánský umělecký fond, Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy. Partnery této akce jsou nakladatelství Argo a pekárna Mansson’s Bakery.