Týden dánské literatury: V HODINĚ RYSA

Napínavé psychologické drama o odpovědnosti za vlastní činy

Zasněženou krajinou se vleče zkřehlý mladík. Nalezne útočiště v chatě postaršího páru, ale toto setkání skončí brutální tragédií. Uplynou dva roky a mladá psycholožka Lisbeth osloví farářku Helen, aby se s ní vydala na cestu do temnoty jedné traumatizované mysli, než bude příliš pozdě. Lisbeth totiž vymyslela experiment, ve kterém duševně nemocní vězni s násilnickými sklony dostanou domácí zvíře, o nějž pečují a které jim má pomoct navázat kontakt s okolím. V případě nemocného mladíka se ale psycholožce začíná situace vymykat z rukou…

Adaptace hojně uváděné minimalistické divadelní hry Pera Olova Enquista dává vyniknout hereckým výkonům ústředního trojúhelníku. Nejvýraznější z nich Sofie Gråbøl ztvárnila hlavní roli v úspěšném seriálu Zločin. Na filmovém scénáři se kromě režiséra Sørena Kragha-Jacobsena (Mifune, Co nikdo neví) a vystudovaného scenáristy Tobiase Lindholma podílel dánský spisovatel Jonas T. Bengtsson, autor knižní předlohy k filmu Submarino a dalších tří románů, z nichž dva – Pohádka a Dívka jménem Sus – vyšly také v češtině.

V HODINĚ RYSA (I lossens time, Dánsko/Švédsko, 2013, 90 min)

Režie: Søren Kragh-Jacobsen
Scénář: Jonas T. Bengtsson, Tobias Lindholm, Søren Kragh-Jacobsen
Hrají: Sofie Gråbøl, Søren Malling, Lia Boysen, Signe Egholm Olsen, Jens Jørn Spottag

Stránka filmu na ČSFD: https://www.csfd.cz/film/337504-hodina-rysa

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Film uvede Skandinávský dům a Kino Evald v rámci festivalu Týden dánské literatury, a to ve spolupráci s Dánským velvyslanectvím a Dánským filmovým institutem.