Týden dánské literatury: SUBMARINO

Syrové drama o dvou odloučených bratrech na bezútěšném předměstí Kodaně

Životy dvou sourozenců, kteří vyrůstali v nefunkční domácnosti s matkou alkoholičkou, se po rodinné tragédii rozejdou. Jenže minulosti se nikdy tak docela utéct nedá. Starší Nick zahání své démony po propuštění z vězení hlavně pivem a námahou v posilovně, ovdovělý mladší bratr se stará o svého syna a sklouzává čím dál hlouběji do závislosti na drogách. Po letech svádí jejich cesty zase dohromady matčino úmrtí a pohřeb. Povede se jim s minulostí vyrovnat a opět k sobě najít cestu, nebo už je příliš pozdě?

Režisér Thomas Vinterberg (Hon, Daleko od hlučícího davu, Komuna) prorazil nedlouho po absolvování dánské filmové školy svérázným počinem Rodinná oslava, natočeným podle radikálního manifestu Dogma 95, který definoval společně s Larsem von Trierem. Tentokrát se od principů manifestu odklonil a drásavý příběh kupříkladu podkreslil hudbou na pozadí, svého oblíbeného tématu nefunkčních rodinných vztahů se však přidržel. Snímek si vysloužil Cenu Severské rady za nejlepší film roku 2010.

Snímek je adaptací stejnojmenného románu dánského spisovatele Jonase T. Bengtssona, který se na dánské literární scéně prosadil právě románem Submarino.

V originálním znění s českými titulky.

SUBMARINO (Dánsko/Švédsko, 2010, 110 min)

Režie: Thomas Vinterberg
Předloha: Jonas T. Bengtsson
Scénář: Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
Hrají: Gustav Fischer Kjærulff, Sebastian Bull Sarning, Mads Broe, Jakob Cedergren, Peter Plaugborg, Patricia Schumann

Stránka filmu na ČSFD: https://www.csfd.cz/film/273673-submarino (78 %)

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Film uvede Skandinávský dům a Kino Evald v rámci festivalu Týden dánské literatury, a to ve spolupráci s Dánským velvyslanectvím a Dánským filmovým institutem.