Tváře Evropy: Švédsko

Ostravské Centrum PANT přináší nový multižánrový festival TVÁŘE EVROPY nesoucí hlavní motto – jsme přirozenou součást Evropy, poznávejme její tváře – historii, kulturu, zvyky, gastronomii, osobnosti a obyvatele, přírodní krásy…, ale také příležitosti pro studium, profesní uplatnění a získávání zkušeností. Festival představuje země Evropy v jejich různých podobách.

Jednou z letošních hlavních tváří bude Švédsko:

Pátek 12. 5. / 17.00 / Minikino / Historjá – Stygn för Sápmi
dokumentární film / Thomas Jackson / 2022 / 87 min.

Umělkyně Britta Marakatt-Labba po desetiletí zachycuje mytologii domorodých Samíů, vztah k přírodě a politický boj. Nyní ji čeká poslední boj; boj o její kulturu proti hrozbám změny klimatu.

Vstupné 120 Kč

Pátek 12. 5. / 19.30 / Minikino / Hilma
životopisný film / Lasse Hallström / 2022 / 119 min.

Životopisný snímek režiséra Lasse Hallströmoa (Pravidla moštárny, Čokoláda, Láska na kari…) o švédské průkopnici abstraktního umění a jedné z prvních feministek Hilmě af Klint, která žila na přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Vstupné 120 Kč

Sobota 13. 5. / 10.00 / Centrum PANT / Švédská dílnička pro děti

Tentokrát se vydáme za typickým švédským symbolem – Dalarnským koněm.

Společně si vytvoříme koníky z kartónu, které si pak následně dozdobíme malováním, lepením nebo látkou. Dílna proběhne ve spolupráci s ostravskou pobočkou IKEA.

Vhodné pro děti od 4 let

Vstupné 50 Kč (na místě)

Sobota 13. 5. / 17.00 / Minikino / Comedy Queen
drama / Sanna Lenken / 2022 / 93 min.

Příběh třináctileté Sashy, která i přes svůj nezměrný smutek odmítá truchlit po své matce, která zemřela. Tajně si píše seznam všeho, co musí udělat, aby přežila – oholit si vlasy, přestat číst knihy, říct ne nejroztomilejšímu štěněti na světě a především – stát se stand-up komičkou, aby všechny rozesmála, zvláště svého otce, který tajně pláče ve sprše, když si myslí, že ho nikdo neslyší. Film podle stejnojmenného románu Jenny Jägerfeldové.

Vstupné 120 Kč

Sobota 13. 5. / 19.30 / Minikino / Já jsem Zlatan
sportovní životopisný film / Jens Sjögren / 2022 / 100 min.

Zlatan Ibrahimović se narodil ve Švédsku a pochází z rodiny balkánských přistěhovalců. Přestože jeho dětství bylo velmi těžké, stal se jedním z nejúspěšnějších švédských fotbalistů. Aby dosáhl vysněných úspěchů, musel ale Zlatan čelit mnohým výzvám jak na fotbalovém hřišti, tak v osobním životě. Film Já jsem Zlatan ukazuje důležité milníky v kariéře světoznámého fotbalisty od jeho začátků ve Švédsku přes Ajax až po italské úspěchy.

Vstupné 120 Kč

17. 5.–24. 6. / výstava před Pavilonem A na Černé louce / Švédsko A–Ö

Výstava představující švédské trendy a tradice.

Čtvrtek 18. 5. / 19.00 / Centrum PANT / Švédské národní parky

Spolu s Michaelem Stanovským navštívíme severnější části Švédska, země hor, jezer a mokřadů, vydáme se kousek po 440 km dlouhé laponské Královské stezce, podíváme se do nejdivočejšího národního parku Sarek, ale i do Medvědí země a mokřadů jižního Švédska, které jsou rájem ornitologů. Nebude chybět exkurse do historie a povídání o původních obyvatelích Laponska (doprovázená historickými fotografiemi a trochou muziky) a jako bonus se dozvíte, jak můžete tyto končiny navštívit sami.

Vstupné 100 Kč

Středa 24. 5. / 19.00 / Centrum PANT / Cyklodoprava v evropských městech

Proč města cyklistiku podporují? A liší se česká města od těch na evropských? Přijďte s námi diskutovat o současných podmínkách pro cyklisty v evropských městech! Jaké kroky podnikla například švédská města pro větší bezpečnost cyklistů v každodenním provozu?

Švédové, stejně jako Češi, jezdí na kole nesmírně rádi. Mají pro to řadu důvodů: rádi se udržují v kondici, záleží jim na životním prostředí a tráví spoustu času v přírodě, která je na kole ještě víc na dosah. Dvacet procent Švédů navíc jezdí denně na kole do práce nebo do školy, 11 procent obyvatel přezouvá na speciální zimní pneumatiky s hroty a jezdí nepřetržitě i v zimě. A věděli jste, že i cyklisté mohou mít svůj airbag?

Vstup volný

Čtvrtek 25. 5. / 19.00 / kavárna&bistro V Zahradní / Cesta na Sever – Švédsko

Jaký dojem udělala největší severská země na české cestovatele či literáty v 19. a na počátku 20. století? Na která místa se vydali a jak tehdy nahlíželi na tamní obyvatele a jejich zvyky? Vydejte se s námi ve stopách Karla Čapka, Václava Fialy, Josefa Štolby a dalších dobrodruhů po krásách někdejšího Švédska, poznejte známá místa i skrytá zákoutí této země a sami uvidíte, jak moc nebo málo zůstalo při starém. Čtení ze starých českých cestopisů doplněné promítáním fotografií ze současnosti i dob dávno minulých připravil Skandinávský dům.

Vstup volný

Úterý 30. 5. / 19.00 / Centrum PANT / Cesta Švédska a Finska do NATO

Ačkoliv po dlouhá desetiletí obě severské země dodržovaly přísnou neutralitu, 24. únor 2022 vše změnil. Dřívější apel na neutralitu byl rázem nahrazen snahou o zabezpečení vlastních hranic. Jak lze na tento krok pohlížet z historické perspektivy? Jak se vstupem do NATO promění/proměnilo zahraniční i vnitropolitické postavení obou severských zemí? A jakým přínosem pro NATO budou Finové a Švédové? Naším hostem bude Tomáš Masař z FF UK v Praze.

Vstupné dobrovolné

Více informací o festivalu včetně podrobného programu naleznete zde.