Tore Renberg – Margaret

Sympaťáka s kytarou Toreho Renberga (nar. 1972, Stavanger) možná znáte spíš jako spisovatele a autora románů Muž, který miloval Yngveho a Tak zítra, které vyšly i v českém překladu. Spisovatel, který se ve volném čase věnuje hudbě a čas od času koncertuje, není v Norsku nic zvláštního – stačí vzpomenout například na Joa Nesbøho, Larse Saabyeho Christensena nebo Karla Oveho Knausgårda. Knih, ať už pro dospělé, nebo pro děti, má Renberg na svém kontě celou řadu, své první hudební album s názvem Ingen nåde (Bez milosti) však s doprovodnou kapelou nahrál až docela nedávno.

Na albu se nachází hned několik pozoruhodných písní. Renberg v sobě spisovatele nezapře, a tak jsou hlavní předností jeho hudební tvorby vedle příjemného hlasu a chytlavých melodií promyšlené texty. Každá písnička v podstatě vypráví jakýsi minipříběh, který by šlo snadno rozpracovat v povídku, či dokonce román. Pilotní singl Margaret nazpívaný spolu s umělkyní Christinou Sandtorv se pomocí repetitivního „tehdy, když“ vrací do roku 1981 a spřádá mozaiku toho, co se tehdy stalo a jak se osudová Margaret dala dohromady s jiným. Atmosféru dávno minulého zdařile dokresluje videoklip, který k písničce vznikl. S Christine Sandtorv a Mortenem Abelem pak Renberg nahrál i píseň Vil du komma nærmere (Přijdeš blíž), která dokonale vystihuje křehkost vztahu mezi mužem a ženou.

Ať už poslech pojmete jako příjemnou kulisu, nebo jako studijní materiál rozkošného stavangerského dialektu norštiny, doporučujeme pozornost věnovat celému albu, které můžete zdarma poslouchat na Spotify.

Text článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům

Zdroj obrázku: http://sa.mnocdn.no