Tabu v dětské literatuře: Pernilla Stalfelt a Petra Soukupová

Proč není dobré dětem říkat, že smrt je dlouhý spánek?

V rámci festivalu Dny Severu se v Praze i v Brně uskuteční beseda se dvěma spisovatelkami, jejichž tvorba propojuje svérázným způsobem svět dětí a dospělých, švédskou autorkou Pernillou Stalfelt a její českou kolegyní Petrou Soukupovou. Oběma autorkám v nedávné době vyšly v Česku dětské knížky zpracovávající téma smrti. Přestože nás každý den obklopují zprávy z černé kroniky, i my dospělí občas tápeme, jak toto choulostivé a často tabuizované téma uchopit a seznámit děti s nevyhnutelnou částí lidského života. Stalfeltová i Soukupová přistupují k problematice různě. Zatímco švédská knížka O smrti smrťoucí je spíše průvodcem odpovídajícím na všechno, co by děti mohlo zajímat, Kdo zabil Snížka? je příběh s detektivní zápletkou.

Diskuze se tedy bude točit nejen kolem smrti a jejím pojetí ve dvou odlišných kulturních prostředích, ale i literatury a zabrousí i do tajů dětské psychologie. Nevyhnutelně se nabízí otázka, zda spisovatelky ve vztahu k dětem vůbec něco považují za tabu? A jistě přijde řeč i na další díla severské literatury, která je v této oblasti doslova průkopníkem – stačí vzpomenout na Astrid Lindgren či Josteina Gaardera. Jisté je jedno: Žádná otázka, která ten večer padne, rozhodně nebude považovaná za nepřístojnou.

Debata se uskuteční celkem dvakrát:

24. 10. 18:30 Moravská zemská knihovna, Brno
– moderují Barbara Gregorová a Nikol Patíková, čte herečka Kateřina Jebavá
25. 10. 19:00 Cafe Elektric, Praha
– moderuje Jana Segi Lukavská, čte herečka Marie Jansová

Vstupné dobrovolné


Pernilla Stalfelt (nar. 1962) je švédská spisovatelka a ilustrátorka. Je autorkou volné série dětských naučných knih, které se zabývají těžkými tématy, jako je láska, násilí či smrt. Svým srozumitelným a hravým stylem si získává čtenáře každého věku. Kniha O smrti smrťoucí (1999, č. Cesta domů 2016) je autorčinou první knihou přeloženou do češtiny. Kniha pomáhá rodičům i dětem najít způsob, jak mluvit o smrti, a to srozumitelně, bez eufemismů a sentimentu.


Petra Soukupová (nar. 1982) patří mezi nejúspěšnější české spisovatelky. Za knihu K moři (Host 2007) získala Cenu Jiřího Ortena, za Zmizet (Host 2009) cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku. Kromě psaní se věnuje i dramaturgii (seriál Ulice) a scenáristice (Comeback, Kosmo). Stěžejním tématem jsou pro ni rodinné vztahy, zejména neporozumění mezi jejími členy. To platí i pro její zatím poslední počin – dvojici vzájemně propojených knih: Kdo zabil Snížka? a Nejlepší pro všechny (obě Host 2017).


Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou, Cafe Elektric a nakladatelstvím Host za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.

Obrázky – zdroje: nakladatelstvi.hostbrno.cz, cestadomu.cz, en.wikipedia.org, copyright Petra Soukupová – Richard Klíčník