Recenze: Syrový boj na život a na smrt

Arktická krajina, ledové ticho, tvrdé podmínky a heroický boj o přežití. Minimalistická podívaná plná napětí, silné mysli a odhodlání. Nejnovější filmový počin režiséra Joe Penny Arctic: Ledové peklo vás přimrazí do křesla! Člověk v souboji se živly si sympatie diváků získá hned od prvního záběru.

Ve filmu Arctic (Island, 2018, 97 min, režie Joe Penna) vše stojí na úžasném hereckém výkonu Madse Mikkelsena, který dokonale ztvárnil ztroskotaného pilota Overgarda, který se dennodenně utápí ve své arktické rutině. Série přesně vypočítaných úkonů a drobností mu vlévají do žil naději. Jeho životní rádius se smrskává do prostoru zříceného letadla, jeho přístřeší a ochrany, a bílého inertního nekonečna. Jsme tak svědky neutuchající a nevyhasínající morální síly hlavního hrdiny.

Teprve padající helikoptéra s pasažéry na palubě ho konečně přiměje k činu. Pochopí, že zůstat na místě znamená jistou a pomalou smrt. Ale cesta do „civilizace“ znamená skoro totéž. Tak jako Shakespearův Hamlet stál před fatálním rozhodnutím „být, či nebýt“, vybírá si hlavní hrdina mezi „jít, či nejít“.

Co je člověk a co příroda?

Nadlidská síla žene Overgarda vpřed, neváhá dokonce obětovat svou záchranu ve prospěch mladé, zraněné dívky, která se mu jako Robinsonův Pátek připlete do cesty. Diváka až zamrazí, že v neskutečné životní tísni, kdy by se mnohý z nás nejspíš zhroutil a nemohl jít dál, je hlavní hrdina schopen čistě nezištného a obětavého jednání.

Syrové drama Arctic: Ledové peklo odhalí vše o světlých i temných zákoutích lidské duše, která se často dostává před nelehká rozhodnutí. Boj s přírodou není hračka. V extrémních, až neuvěřitelných podmínkách z lidí dokáže vyždímat fyzické i morální síly, o nichž ve svém nitru ani netušili.

Se zatajeným dechem ženeme při sledování filmu hrdinu vpřed a doufáme ve šťastný konec. Napětí střídá stres a život hrdiny leckdy visí jen na vlásku. Úlevu poskytují záběry na nekonečná ledová panoramata, která však někdy navozují poněkud falešný pocit klidu.

Ač scénář nepřekypuje dějem a vlastně se opírá o velmi jednoduchou dějovou linku s lehce předvídatelnými zvraty, jde o jeden z nejskvělejších „survival“ filmů současnosti.

Tuhle ledovou podívanou rozhodně stojí za to zažít ve velkoformátovém provedení!

Autorka textu: Denisa Witoszová

Film byl v české premiéře uveden na festivalu Febiofest.