Světová premiéra / Jo Stromgren Kompani: The Virus (NOR)

Světoznámý choreograf a režisér Jo Strømgren představí v Praze spolu se svou taneční skupinou Jo Strømgren Kompani 17. října v prostoru La Fabrika světovou premiéru svého nového představení VIRUS, které upozorňuje na nedůvěru a nemoc dnešní civilizace.

Inscenace VIRUS je vyvrcholením několika let zkoumání různých žánrů a divadelních formátů a zároveň je návratem ke klíčovým tématům souboru Jo Strømgren Kompani, návratem do jedinečné kombinace divadla, tance a abstraktního jazyka, který se již stal charakteristickým rysem souboru. Představení začíná pozvolným příchodem hrozby, která je zpočátku nenápadná, ale o to děsivěji udeří na závěr. VIRUS je představení o tom, jak vše, co je nám blízké a známé, najednou ztrácí svůj původní smysl a účel. Nic nefunguje tak jak má, a my už se nemůžeme na nic spolehnout.  Možná je to jenom souhra náhod, ale možná je za tím něco víc…

V představení se představí čtyři vynikají umělci, mezi kterými je portugalská taneční hvězda Vânia Doutel Vaz. Jedinou ženu v představení doplní islandský herec Ivar Örn Sverrisson, a dva norští tanečníci Mikkel Are Olsenlund a Dag Rune Sjøli.

Soubor Jo Strømgren Kompani není pro české publikum žádnou neznámou. Letos už jej měli diváci šanci poznat díky novému festivalu Prague Nonverbal na prknech divadla La Fabriky, kam se právě se svým nejnovějším představením chystá v říjnu vrátit. Taneční skupina vyniká především výběrem netradičních témat, často s pesimistickým pohledem na svět nebo s politickým podtextem. Jo Strømgren soubor založil v roce 1988 a ten se brzy vypracoval mezi nejstabilnější nezávislé skupiny ve Skandinávii. Za téměř 20 let své existence si skupina vybudovala vedle svých norských diváků také mezinárodní publikum a to především díky navazování vztahů s umělci ze všech koutů světa.  Vedle svých autorských projektů se svou taneční skupinou působí Jo Strømgren jako residenční choreograf v Norském národním baletu a spolupracoval také s významnými institucemi jako je Dánský královský balet nebo Vídeňské divadlo opery a baletu.