Světla Severu na festivalu Febiofest 2019

Šestadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest i letos v Praze uvede sekci Světla severu, která se zaměřuje na severskou kinematografii.

Sever je v jednom ohni a letošní kinematografická produkce pěti severských zemí je přímo u toho. Deset filmů plných silných a intimních příběhů o lásce a přežití, rodinné dynamice, dospívání, lidech na okraji, umění a uprchlické krizi. Důvod, proč je letošek pro skandinávskou kinematografii mimořádný, je bohatá škála filmových žánrů ve hře ̶ od dánských a norských katastrofických filmů, švédské sci-fi a převráceného příběhu o uprchlících, přes islandský thriller o přežití a dobová dramata, až po biografické snímky o světově známé spisovatelce Astrid Lindgrenové a finském Bobu Dylanovi. Filmy však nejsou typickými žánrovými snímky, umělecky si pohrávají s diváckými očekáváními a škádlí naše chuťové pohárky. Natočené jak zavedenými režiséry, tak slibnými novými talenty, které představují odvážné celovečerní debuty s osvěžujícími tématy i styly vyprávění.

Světla Severu letos uvedou:

Aniara (Dánsko, Švédsko)

  • Pozemšťané chtějí opustit poničenou planetu a Aniara je jednou z mnoha kosmických lodí, která je převáží za novým životem na Marsu. Nálada je optimistická a podmínky na palubě skvělé. Brzy po startu je však Aniara vychýlena z kurzu a čelí oklice, která potrvá celé roky. Znepokojivý a velice věrohodný sci-fi snímek našel inspiraci v básni Aniara spisovatele Harryho Martinsona, oceněného Nobelovou cenou.

Arctic: Ledové peklo (Island)

  • Mads Mikkelsen ztělesňuje všudypřítomného hlavního hrdinu – pilota, který havaroval v Arktidě. Dny ubíhají a protagonista si vypěstuje přísný denní režim, aby v blízkosti trosek letadla přežil. Přijde však chvíle, kdy se musí rozhodnout, jestli zůstane, nebo se vydá na smrtící cestu drsnou pustinou. Mikkelsen v minimalistickém thrilleru o přežití podává omračující výkon.
  • Mads Mikkelsen v roce 2019 obdržel Čestné uznání na MFF Gothenburgu. Celovečerní debut brazilského režiséra Joea Penna, který prorazil s krátkými filmy, z nichž se stal virální hit.

Zrodila se Astrid (Švédsko)

  • Pippi, Emil a děti z Bullerbynu jsou kultovní postavy, které rezonují u dětí i rodičů po celém světě, a všechno jsou to děti švédské autorky Astrid Lindgrenové. Ale jen pár z nás tuší něco o jejím bouřlivém mládí, tento biografický snímek proto intimně přiblíží tuto legendu a průkopnici ženské emancipace. Srdcelomný portrét dilemat začínající umělkyně a matky.
  • Astrid Lindgrenová je jednou z nejslavnějších skandinávských spisovatelek na světě. Role Astrid se ujala Alba August, dcera dánského držitele Oskara Bille Augusta. Ve vedlejší herecké roli exceluje dánská herečka Trine Dyrholm.

Před mrazem (Dánsko)

  • Uznávaný dánský herec Jesper Christensen se v tomto dobovém snímku z dánského venkova doslova převtěluje ve farmáře Jense. Drsná zima hrdého, nezávislého sedláka připraví o celou úrodu a další krávu a téměř ho zničí. Jens uzavře dohodu, díky níž by prodal rodinnou půdu a vyvdal dceru, avšak ohrozí tím vlastní lidskost.  Optikou zkušeného dokumentaristy vytvořil režisér Michael Noer výjimečné existenciální drama.
  • Jesper Christensen je jeden z nejoceňovanějších dánských herců, získal ocenění na festivalech v Tokiu a Chicagu ceny za nejlepší herecký výkon ve filmu Před mrazem v roce 2018. Jesper Christensen se nejvíce proslavil rolí Mr. Whita v bondovkách.Režisér Michael Noer sice začínal s dokumentární tvorbou, ale poté režíroval 5 hraných filmů.

Slepá skvrna (Norsko)

  • Den jako každý jiný: dospívající Thea jde na trénink, staví se za přáteli a pak zamíří domů, kde se potká s rodinou. Jakmile se však náš „pohled“ přenese k její matce, Thea najednou zmizí z dohledu. Známá herečka a debutující režisérka Tuva Novotny mistrně prozkoumává rodinnou dynamiku a její snímek natočený v jediném záběru nabízí emoční jízdu, jež poskytne intimní vhled do tabuizovaných témat, jako je deprese dospívajících.
  • Režisérka Tuva Novotny je dlouhodobě oceňovaná herečka (Borg/McEnroe, Králův nesouhlas, Boj) – nominovaná na švédskou cenu Gludbagge a držitelka ceny Dánské filmové akademie. Celovečerní debut. Vítězka na MFF San Sebastian, Nejlepší herečka 2018 (Pia Tjelta), Španělsko. Hlavní cena MFF Kodaň 2018, Dánsko, Cena FIPRESCI na festivalu v Gothenburgu 2019, Švédsko.

Řezná hlava (Dánsko)

  • Novinářka Rie sestoupí do podzemí Kodaně, ve kterém probíhá výstavba metra. Rie píše portréty zahraničních dělníků, kteří tráví většinu dne v tomto temném mikrokosmu. Když se spustí alarm, ocitá se náhle spolu se dvěma muži v pasti a začíná dramatický boj o holé přežití. Debutující režisér vytvořil intenzivní katastrofický film odehrávající se v srdci dánské metropole a až antropologicky v něm pozoruje své hrdiny.

Jimmie (Švédsko)

  • Ve Švédsku zuří válka a hlavní hrdina prchá se čtyřletým synem Jimmiem na jih s nadějí na lepší budoucnost. Režisér Jesper Ganslandt ze skandinávské perspektivy vykresluje svět jako velmi znepokojivé a nehostinné místo. Pro zvýšenou naléhavost a intimitu snímku využívá dardennovský styl natáčení a do hlavních rolí obsadil sám sebe a vlastního syna. A právě skrze optiku dítěte se vypraví „převrácený“ uprchlický příběh.
  • Zahajovací film na festivalu v Rotterdamu v roce 2018

Zemětřesení (Norsko)

  • Poté, co obří tsunami zničila celou vesnici, se přeživší geolog Kristian Eikfjord psychicky zhroutil. Rozvedeného muže zabarikádovaného v primitivní chatrči vyhledá jeho dcera. Zdá se, že norské podzemí je v jednom ohni a že tentokrát může být epicentrem samotné hlavní město Oslo – ale Kristianovým varováním nechce nikdo naslouchat. Film Vlna v roce 2015 všechny překvapil a jeho pokračování je stejně napínavé.
  • Herec Kristoffer Joner (hrdina Kristian Eikjord) dosáhl mezinárodního úspěchu díky filmům jako je Revenant: Zmrtvýchvstání a Mission: Impossible – Fallout .

Pustina (Dánsko)

  • Simon, typický outsider z Kodaně, přijíždí s rodiči do městečka Vesterby. Okamžitě se nechá zlákat exotičtějším životem Bjarkeho, syna z jediné místní zámožné rodiny. Kluci pro školní projekt natáčejí své lenivé dny provoněné hašišem, což ovšem odkryje jak praskliny ve vypulírované fasádě městečka, tak i Bjarkeho duševní stav. DJ a hudební producent Skovbjerg představuje portrét dvou přátel a jejich drsné rozloučení se s dětstvím.
  • Celovečerní debut režiséra Martin Skovbjerg. Skvobjerg je také skladatel, hudební producent (alias Av Av Av) a vítěz ceny Dánské filmové akademie za Nejlepší soundtrack v roce 2019.

Drsný život Juice Leskinena (Finsko)

  • Finský Bob Dylan Juice Leskinen je ve Finsku zavedené jméno, ale v tomto biografickém snímku ho poznáváme především jako užvaněného antihrdinu, který kouří jednu za druhou. Film nabízí klasický příběh zachycující pád rockové hvězdy do hlubin alkoholismu a megalomanie, ovšem vypráví ho s intimitou i břitkými dialogy. Režisér Teppo Airaksinen, jehož předchozí krátký film vyhrál v Cannes, natáčel na 35mm.
  • Mezinárodní premiéra MFF Praha – FEBIOFESTu 2019

Festival v samostatné sekci také představí tvorbu dánského filmaře Billeho Augusta. Uvedeny budou tyto filmy:

Pelle Dobyvatel (1987)

S nejlepšími úmysly (1992)

Dům duchů (1993)

Tiché srdce (2014)

Šťastný to muž (2018)

Další severské a pobaltské filmy budou k vidění v rámci sekcí, jako je Nová Evropa či Generace:

Vem, nebo nech být (Estonsko)

Naivní mladé srdce (Finsko)

Prázdniny (Dánsko, Švédsko)

Nadace kriminální excelence (Lotyšsko)

Prales (Estonsko, Německo, Litva)

Raft (Dánsko, Německo, Švédsko, USA)

Pan Dort (Švédsko)