19. února se narodil švédský cestovatel, spisovatel a člen Švédské akademie, Sven Anders Hedin (1865–1952). Svého času nejznámější Švéd podnikal objevitelské cesty do Střední Asie, kde zmapoval velká, dosud neznámá území Tibetu a rozluštil také záhadu jezera Lop Nor. Přestože používal, z našeho pohledu, primitivní metody, byly jeho výpočty vcelku správné.
Narodil se v roce 1865 ve Stockholmu do rodiny architekta Abrahama Ludviga Hedina. Dal se na studium přírodních věd. Na univerzitě v Uppsale studoval mineralogii, geologii, zoologii a latinu. Jako dvacetiletý získal práci soukromého učitele v rodine švédského zaměstance fabriky bratří Nobelů v Baku. Tam se začal učit persky, turecky, mongolsky, tibetsky a čínsky a podnikl svou první delší cestu z Azerbajdžánu k Perskému zálivu. Do Persie se poté vrátil ještě jednou, a to v roce 1890.
O tři roky později podnikl svou první cestu do Střední Asie přes pohoří Pamír a poušť Taklamakan, kde objevil mj. ruiny dvou buddhistických měst až do severního Tibetu a Pekingu. Při dalších objevitelských cestách po tomto území se v převlečení za místního pastevce dostal skoro až do Lhasy. Byl však odhalen a nucen se vrátit. Při své poslední velké cestě v roce 1927, kterou sponzorovala něměcká Lufthansa se mj. snažil najít vhodná místa k mezipřistání dálkových letů z Berlína do Pekingu a Šanghaje. O svých objevitelských cestách psal veděcké i populárně-naučné práce. Je autorem více než 20 knih a spisů.
Hedin byl odpůrcem Ruska a velkým obdivovatelem Německa. Jeho postoje se nezměnily ani po nástupu nacistů k moci. Byl častým hostem u Adolfa Hitlera a řečníkem na olympijských hrách v Berlíně. Po smrti Führera napsal dokonce do švédských novin Dagens Nyheter Hitlerův nekrolog. Hedin měl židovské předky a nebyl zastáncem konečného řešení židovské otázky. Je doloženo, že se zasloužil o to, aby byl z koncentračního tábora propuštěn norský profesor Didrik Arup Seip.
Hedin zemřel v roce 1952 ve Stockholmu.
Autorka článku: Dominika Gašparová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: upload.wikimedia.org