Svein Rosseland

Svein Rosseland (31. 3. 1894 ‒ 19. 1. 1985) byl významný norský astrofyzik a profesor na Univerzitě v Oslu.

Rosseland pocházel ze skromných poměrů. Spolu s osmi staršími sourozenci vyrůstal v západním Norsku ve vesničce Vikøy. S podporou ostatních vesničanů vystudoval střední školu ve Vossu a úspěšné složení examen artium mu v roce 1917 umožnilo začít studovat na univerzitě v tehdejší Kristianii (od roku 1925 přejmenované zpět na Oslo). Zároveň pracoval jako pomocník meteorologa a profesora Vilhelma Bjerknese. V roce 1920 se stal prvním zahraničním studentem slavného dánského fyzika Nielse Bohra, který o dva roky později obdržel Nobelovu cenu za fyziku. Po dokončení doktorátu získal Rosseland v roce 1928 profesorské místo na Univerzitě v Oslu, kde působil až do roku 1964. V letech 1928 až 1935 řídil osloskou hvězdárnu. V roce 1934 založil periodikum Astrophysics Norvegica vydávané Norskou akademií věd.

Rosseland se ve svém bádání zaměřoval na jadernou fyziku a teorii atomu. Z jeho vědeckých a populárně-naučných prací vyniká zejména dílo Theoretical Astrophysics (1936). Významnou měrou se zasloužil i o vznik Ústavu pro teoretickou astrofyziku při Univerzitě v Oslu, jehož budova byla v roce 1934 vybudována z prostředků Rockefellerovy nadace. Inicioval také stavbu ve své době nejvýkonnějšího počítače, tzv. Oslo Analyzer, který fungoval v letech 1938 až 1954. Po vypuknutí druhé světové války se Rosseland obával zneužití stroje ze strany německých okupantů, a tak odmontoval důležité součástky a zakopal je v univerzitní zahradě. Sám pak odešel do USA a Velké Británie, kde se podílel na válečných výzkumech. Po válce se vrátil do Norska a uvedl počítač znovu do chodu. V dnešní době se stroj nachází v Norském technickém muzeu ve čtvrti Kjelsås v Oslu.

V roce 1957 udělil norský král Rosselandovi Řád sv. Olava. Kromě Ústavu pro teoretickou astrofyziku (Svein Rosselands hus) v kampusu Blindern nese jeho jméno i asteroid 1646 Rosseland a měsíční kráter Rosseland. V červnu 1994 se v Oslu u příležitosti 100. výročí Rosselandova narození konalo sympózium. U Steinsdalského vodopádu, nedaleko jeho rodiště, mu byl vztyčen památník.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: en. wikipedia.org