Švédská královna Silvie

Den před Štědrým dnem, 23. prosince 1943, se narodila současná švédská královna Silvia (švédsky Sveriges drottning Silvia, födelsedagen). Narodila se v německém Heidelbergu jako Silvia Renate Sommerlath a je neurozeného původu. Má, respektive měla, tři bratry, z nichž jeden již zemřel. V letech 1947–1957 vyrůstala v brazilském São Paulo, kam se rodina přestěhovala po druhé světové válce. V roce 1957 se vrátili do Německa. Budoucí královna pak studovala v Düsseldorfu a v Mnichově, poté pracovala jako překladatelka a tlumočnice. Silvia, jejíž matka byla Brazilka, hovoří šesti jazyky a ovládá i švédský znakový jazyk.

Se svým budoucím mužem, švédským králem Karlem XVI. Gustavem (v té době ještě korunním princem), se seznámila v roce 1972 na olympiádě v Mnichově. Svatba se konala o čtyři roky později v červnu 1976. Karlovi a Silvii se narodily tři děti: korunní princezna Viktorie (nar. 1977), princ Karel Filip (nar. 1979) a princezna Madeleine (nar. 1982). Princezna Viktorie jim v únoru 2012 porodila vnučku Estelle.

Mezi královniny povinnosti patří reprezentativní úkony, jako např. doprovázení krále na zahraniční návštěvy i cesty po Švédsku. Kromě toho se Silvia velmi angažuje v charitativní činnosti, zejména v péči o postižené a zneužívané děti a v pomoci starým lidem. V roce 1999 založila Světovou dětskou nadaci (World Childhood Foundation), kterou nyní vede její dcera princezna Madeleine, a je patronkou několika desítek sdružení. V roce 2004 ji americký časopis Forbes zařadil na 68. příčku v přehledu sta nejvlivnějších žen světa.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org