Švédská delikatesa surströmming

JE LIBO FERMENTOVANOU RYBU?

Pod nechvalně známým slovem surströmming (švédsky sur – kyselý, strömming – sleď) se skrývá švédská delikatesa – fermentovaný sleď z Baltského moře. Jedná se v podstatě o kvašenou rybu slané chuti a hodně silného zápachu. Surströmming se vyrábí především v menších rodinných podnicích v severním Švédsku, na pobřeží známém jako Höga kusten.

Tradice jeho výroby sahá až do 16. století, kdy v důsledku válek vedených panovníkem Gustavem Vasou došlo v zemi k nedostatku soli. Obyvatelstvo tak bylo nuceno při tradiční konzervační metodě solením používat méně soli než dosud, co při naložení sleďů způsobilo spuštění procesu kvašení. Dlouhá trvanlivost takto naložených sleďů je důvodem, proč se surströmming společně s hrachovou polévkou stal tradičním jídlem například vojáků. Surströmming se vyrábí tak, že se čerstvé očištěné sledě na jaře nasolí a naloží do kádí. Postupně se spustí proces samokvašení, kdy prostřednictvím enzymů a bakterií dochází k tvorbě kyselin. Sledě potom po 8–10 týdnech dále kvasí naložené v konzervách. Třetí srpnový čtvrtek se pak slaví začátek sezony (surströmmingspremiär).

Kvůli plynům nalézajícím se v konzervě některé aerolinky odmítají surströmming přepravovat. Konzervy by totiž pod tlakem mohly explodovat a sledě svým ne právě příjemným zápachem poškodit zavazadla. Proto se také ryba tradičně konzumuje venku nebo v garáži a konzerva se musí otevřít velmi opatrně, aby ’’nevybuchla’’. Někteří nájemníci bytů mají dokonce ve smlouvě, že doma nesmí surströmming konzumovat.

Kousky ryby se na surströmming párty podávají s bramborem uvařeným ve slupce a severošvédským placatým chlebem tunnbröd. K tomu se někdy podává cibule, zakysaná smetana, rajčata, kopr, máslo, nebo severošvédské ’’syrovátkové máslo’’ (messmör). K surströmmingu se pije pivo, šnaps, mošt, nebo mléko. Na to, jak takové hody vypadají se můžete podívat zde:


Z pojídání surströmmingu se v současnosti, hlavně mimo Skandinávii, stal něco jako adrenalinový sport. Na odvážlivce zkoušící své chuťové bunky se můžete podívat zde:

Tak co, ochutnáte?

Text: Dominika Gašparová, Skandinávský dům

Obrázky, videa – zdroje: wikipedia.se, youtube.com, sweden.se