Svátek matek

Svátek matek je den, kdy oslavujeme své matky a maminky a vzdáváme jim poctu. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. Ve většině severských a pobaltských zemí se slaví druhou neděli v květnu. Výjimkou je Litva a Švédsko, které Svátek matek slaví první respektive poslední květnovou neděli, a Norsko, které jej slaví dokonce už druhou neděli v únoru.

V tento den maminky většinou dostávají květiny, přáníčka a drobné dárky a rodina si je hýčká. Některým maminkám udělá radost snídaně do postele, jinde se rodina postará o domácí práce, někde celá rodina vyrazí na výlet, piknik či za kulturou.

V Dánsku se Svátek matek (dánsky Mors dag) slaví od roku 1929, kdy ho do země přinesl úředník a voják Christian Svenningsen. Původně se během oslav také vybíraly peníze, které se poté darovaly vdovám a matkám, jež ve válce přišly o své manžely a syny. Později se peníze předávaly organizaci, která v Dánsku pomáhá matkám (Mødrehjælpen). Kromě květin a přání se na Svátek matek v Dánsku vydávají také pamětní porcelánové plakety vyráběné již od roku 1969 porcelánkou Bing og Grøndahl.

Ve Finsku patří Svátek matek (finsky Äitienpäivä) k významným dnům, kdy se vyvěšuje státní vlajka. V zemi se slaví od roku 1918, iniciátorem oslav byl učitel a politik Vilho Reima, který prosazoval termín třetí květnové neděle. Od roku 1927 se však svátek ustálil na druhé neděli v květnu, kde setrval dodnes. V historii svátku je významný také rok 1942, kdy byl během pokračovací války povýšen na politickou událost – to když maršálek C. G. Mannerheim nařídil udělit vojenský Řád kříže svobody všem statečným finským matkám.
Ostatně státní vyznamenání se matkám ve Finsku uděluje dodnes. Vybrané zasloužilé ženy-matky obdrží druhé květnové neděle Řád bílé růže udělovaný prezidentem republiky. K rodinným tradicím patří obdarování ručně vyráběnými přáníčky, drobnými dárky a kytičkou lesních sasanek. Starší děti pak chystají svým maminkám snídani do postele. Odpoledne následuje návštěva prarodičů a gratulace babičce, případně položení květin na hřbitově.

Island Svátek matek (islandsky Mæðradagurinn) oslavil poprvé v roce 1934. Tenkrát ale připadal na čtvrtou květnovou neděli. Na druhou neděli v květnu byl přesunut v roce 1980.

Estonci si Svátek matek (estonsky emadepäev) poprvé připomněli roku 1922. Druhou květnovou neděli ho slavili až do roku 1940. Po sovětské okupaci byl Svátek matek nahrazen Mezinárodním dnem žen, který připadal na 8. března. Svátek matek byl v Estonsku znovuobnoven v roce 1988.

V Lotyšsku je matkám a maminkám vzdáván hold také o druhé květnové neděli, kdy Lotyši slaví Svátek matek (lotyšsky Mātes diena). Kult matky je v Lotyšsku silný již od dávných pohanských dob. V sovětských dobách se ovšem oslavy konaly stejně jako v Estonsku už 8. března, kdy celý SSSR slavil Mezinárodní den žen.

 

Autorky článku: Iva Doušová a Ema Stašová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: flickr.com