Supersilent / NO, Oker / NO: Alternativa 2016

FESTIVAL ALTERNATIVA // Každoroční přehlídka hutné hudby ze všech žánrových zákoutí

SUPERSILENT (NO)

Norské post-jazzové improvizační trio se vrací po dlouhých deseti letech do Prahy. Formace v současném složení Arve Henriksen, Ståle Storløkken a Helge Sten se proslavila kombinováním jazzových postupů s noisovými prvky a uniformní minimalistickou grafikou, pod kterou vydává všechny nahrávky. Každé album i vystoupení Supersilent je výletem do jiných končin improvizace a funguje jako dokonalý amalgam všech přítomných přístupů: trumpetisty Henrikssena a klávesisty Storløkkena s jejich jazzovou průpravou a Helgeho Stena, elektronického mága, který mimo Supersilent tvoří pod pseudonymem Deathprod.

Projekt Supersilent vznikl v roce 1997, poté, co se Helge Sten setkal na podiu s Henriksenovou tehdejší kapelou Veslefrekk (tehdy s nimi hrál ještě bubeník Jarle Vespestad). Splynutí bylo okamžité a záhy vyšla první nahrávka plná hutného hudebního materiálu, trojalbum nazvané 1 – 3. Na konci září 2016 vydávají Supersilent „třináctou“ desku s příznačným názvem 13. Kromě toho bude od 23. září celá jejich dosavadní diskografie poprvé dostupná v digitalizované podobě na internetu.

Arve Henriksen – bicí, trubka, zpěv a elektronika
Ståle Storløkken – klávesy a elektronika
Helge Sten – kytara, klávesy a elektronika
Johan Kristian Berntsen – FOH sound

https://www.facebook.com/supersilent-14144911815/

OKER (NO)

Akustické improvizační kvarteto z norského Osla kombinuje sílu dlouhých instrumentálních pasáží s otevřenými tonalitami a rozbitými groovy. Jejich hudbu charakterizují bohaté textury, gradační změny, napojení a spontánnost projevu. Oker jsou aktivním a uznávaným tělesem na evropské improvizační scéně a pravidelně vyrážejí na tour do různých koutů Evropy. Na jaře 2016 se s nadšenými ohlasy představili v prostoru Školská 28.

Torstein Lavik Larsen – trubka
Fredrik Rasten – kytara
Jan Martin Gismervik – bicí/perkuse
Adrian Fiskum Myhr – kontrabas

https://soundcloud.com/okerband