Srpen: Čas račích hodů

Srpen je ve Švédsku časem tzv. račích hodů (švédsky kräftskiva ze slov kräfta = rak a skiva = oslava). Každoročne první středu v měsíci totiž začíná sezóna chytání říčních raků.

Raci a jiní živočichové bez ploutví byli podle Bible jídlem zapovězeným, ale od 16. století se začali objevovat na stolech i ve Švédsku. Chytání raků však bylo původně povoleno jen od srpna do listopadu. Zpočátku byl tento pokrm výsadou šlechty a později i bohatých středních vrstev. V 19. století byl ustanoven zákon zakazující lov raků od listopadu do srpna. Počátkem 20. století zasáhl švédské vody račí mor a lov místních raků byl zakázán. To však zemi neodradilo od dovozu levných raků z jiných částí světa, jako například Turecka, Španělska či Číny (v současnosti je Švédsko největším dovozcem raků na světě). K račím hodům vždy neodmyslytelně patřil alkohol. Ve 20. letech 20. století probíhala kampaň proti schválení zákazu pití alkoholu. Známý umělec a spisovatel Albert Engström vytvořil plakát apelující na obyvatele, aby v nadcházejícím hlasování o zákazu hlasovali NE, nebo se zdrželi jezení raků. Zákon nakonec neprošel jen s rozdílem 2 %.

Od 60. let 20. století se spolu s liberalizací společnosti jezení raků začíná šířit i mezi ostatní společenské vrstvy. V roce 1994 byl zákon omezující lov raků zrušen a dnes si je můžou lidé vychutnat celoročně. Navzdory tomu však mnoho Švédů stále dodržuje tradici tzv. račí premiéry (kräftpremiär). Kräftskiva se slaví také ve švédsky hovořících částech Finska a v Norsku ji znají pod jménem krepselag.

Na slavnostním stole se kromě raků vařených v koprovém nálevu nacházejí také sýry, krevety, páje, vařené brambory, pivo a tradiční akvavit. K přípitku se zpívají písně. Stůl a zahrada jsou vyzdobeny ubrousky a lampiony s motivy raků a každý stolovník dostane na hlavu papírovou čepici a bryndák. Rakům se pak ulomí hlava a obsah těla se před oloupáním schránky hlasitě vycucne.

Jak takové račí hody vypadají, se můžete podívat zde.

A pokud byste chtěli raky vyzkoušet, můžete se inspirovat následujícími recepty:

Raci v koprovém nálevu

Potřebujeme:
2 kg mražených raků
3 litry vody
2 lžíce cukru
3/4 dl polosuchého sherry
1 malé černé pivo
1 cibule
svazek kopru

Postup:
1. Mražené raky necháme stát asi 24 hodin v lednici.
2. Ve vařící vodě smícháme všechny ingredience, odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout.
3. Raky vytáhneme z nálevu a servírujeme je ozdobené čerstvým koprem.

(Už uvařené raky si také můžete zakoupit v IKEA.)

Páj ze sýru Västerbotten s krevetovo-jablečným salátem

Na 8 porcí potřebujeme:
Na těsto:
6 dl mouky
260 g másla
2 lžíce studené vody

Na náplň:
8 vajec
2 dl smetany
6 dl mléka
150 g nastrouhaného sýru Västerbotten (můžeme použít i jiný výrazný sýr, např. čedar)
1 lžičku soli
černý pepř
800 g studených uvařených brambor

Na salát:
400 g oloupaných krevet v nálevu
2 jablka
1 svazek pažitky
kůru z 1 citronu
2 lžíce šťávy z citronu
2 dl řeckého jogurtu
sůl, pepř

Postup:
1. Předehřejeme troubu na 200 °C.
2. Těsto: Mouku smícháme s máslem, přidáme vodu a vypracujeme hladké těsto. Těsto vtlačíme do formy na koláč propícháme vidličkou. Necháme v lednici asi 20 minut a následně pečeme 10 minut.
3. Náplň: Smícháme vejce, smetanu, mléko, sýr, sůl a pepř. Uvařené brambory nakrájíme na 1 cm silné plátky, rozprostřeme na upečené těsto a zalijeme vaječnou směsí. Pečeme 20-30 minut.
4. Salát: Krevety scedíme. Jablka oloupeme a nakrájíme na kostky. Umyjeme a na jemno nasekáme pažitku a umytou citronovou kůru. Krevety smícháme s jablky, pažitkou, citronovou kůrou, šťávou a jogurtem. Dochutíme solí a pepřem. Podáváme s koláčem.

Text: Dominika Gašparová, Skandinávský dům
Zdroje: mittkok.expressen.se