Sólistka Norské národní opery Tone Kummervold debutuje v Národním divadle

Opera Národního divadla uvede od 12. do 24. června ve Státní opeře čtyři představení surrealistické opery Erwina Schulhoffa s názvem Plameny. V netradičně pojatém donjuanovském příběhu se v jedné z hlavních rolí – mysteriózní postavě La Morte – představí norská mezzosopranistka Tone Kummervold, která má za sebou čerstvý debut na slavném operním festivalu v Glyndebourne či hostování na Den Nye Opera v Bergenu.

„Schulhoffova hudba je velmi ‚divadelní‘ a neustále vás inspiruje ke spoustě nápadů. Zbožňuji, když začne z ničeho nic hrát jazzový orchestr, miluji tu spontánnost, když se hudba najednou úplně změní, otevře se, je jako velké kolo, které se otáčí s veškerou silou. Co mám ale na Schulhoffově hudbě nejradši? Jak snadno se skrze ni vstupuje do světa, do kterého vás chce on sám dostat,“ říká o této opeře Tone Kummervold, jež jako La Morte odsoudí v závěru Plamenů Schulhoffova Dona Juana k věčnému životu. „Tato opera dává prostor mluvit o temnotě, o lidské prázdnotě, o představách, které se zjevují v našich snech, o přechodu ze života ke smrti, o svádění, touze a lásce. Je to opera, která dýchá absolutní svobodou našich představ,“ říká o Plamenech světoznámý režisér Calixto Bieito, který dílo v Praze režíruje. Zároveň se netají tím, že do této inscenace naplno vložil své okouzlení španělským surrealismem, obzvláště filmy Louise Buñuela a obrazy Francisca Goyi (kterého považuje za prvního španělského surrealistu).

Rozhovor s norskou mezzosopranistkou Tone Kummervold.

Surrealistické dílo decentně prodchnuté prvky jazzu a celou řadou záměrně přiznaných hudebních odkazů na Mozartova Dona Giovanniho zazní ve zrekonstruované české verzi poprvé od světové premiéry v Brně v roce 1932. Představení se uskuteční 12., 15., 18. a 24. června vždy od 19 hodin ve Státní opeře. Více informací a vstupenky online na stránkách projektu Musica non grata a ve FB skupině Musica non grata.

Foto: (c) narodni-divadlo.cz | Zdeněk Sokol