Skupina Skálmöld byla založena v roce 2009 přáteli Snæbjörnem a Björgvinem Sigurðssonem. Zpočátku o Skálmöld neměl žádný islandský label zájem, a tak se jich nakonec až v listopadu 2010 ujal faerský Tutl, u kterého začínala mimo jiné i hvězdná metalová skupina Týr. Hned v prosinci vydali Skálmöld své první album Baldur, které už mělo všechny znaky jejich typického stylu – kombinace tradičních islandských folkových melodií s prvky melodic death metalu i jiných metalových žánrů, texty, které jsou výhradně v islandštině, obvykle zpracovávají náměty z islandských ság a severské mytologie – písně jsou dokonce složeny ve staroseverském aliteračním metru dróttkvæt. Po úspěchu alba Baldur Skálmöld v dubnu 2011 přešli k Napalm Records, což jim zajistilo popularitu i mimo Island, obzvlášt po jejich vystoupení na největším evropském metalovém festivalu Wacken Open Air.
V roce 2012 vydávají Skálmöld své druhé album Börn Loka (Děti Lokiho), které je stejně jako Baldur konceptuální – zde sledujeme osudy sourozenců Hilmara a Brynhildur a zejména Hilmarovu cestu ke slávě vikinského válečníka, při níž musí pod ochranou Ódina v jednotlivých písních zabít mytické děti Lokiho. Na tomto albu kromě folkových melodií uslyšíme i islandskou filharmonii či hostující vokalistku Eddu Óskarsdóttir z death metalové kapely Angist jako bohyni Hel. Klip k písni Gleipnir (= pouto, které svazuje nebezpečného vlka Fenriho) natočil všem hudebním nadšencům známý Bowen Staines ze studia Don’t Panic Films, který spolupracuje mimo jiné i s Ólafurem Arnaldsem nebo Sólstafir. Po úspěchu tohoto alba odehráli Skálmöld sérii koncertů s Sinfóníuhljómsveit Íslands (Islandský symfonický orchestr), ze záznamů těchto koncertů bylo sestříháno i „živé“ CD.
Třetí řadové album Með Vættum (vættir = v severské mytologii prakticky všechny nadpřirozené bytosti, od Ásů a Vanů až po álfy, trpaslíky a obry) vydali Skálmöld letos v listopadu. Na této desce Skálmöld znovu potvrdili svoji stylovou flexibilitu, kdy střídají growl s čistým zpěvem a mohutné epické aranžmá se sbory, dlouhými instrumentálními pasážemi i kytarovými sóly. Vydáním Með Vættum Islanďané opět prokázali, že dokáží stále překvapovat i v tak zprofanovaném žánru jako je viking metal a s konečnou platností potvrdili své místo mezi nejoceňovanějšími kapelami žánru – již v březnu 2014 získali Skálmöld prestižní Icelandic Music Award jako Kapela roku 2013 a hned osm nominací na ročník 2014 (zatímco například nové album Sólstafir Ótta získalo pouze dvě) a obsadili tak téměř všechny kategorie.
V České republice Skálmöld již dříve vystupovali a vrátili se i letos, když v listopadu zahráli v MeetFactory spolu s legendami folk metalu Eluveitie a Arkonou.
Autor článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům