Sivert Høyem ‒ Black & Gold

Na českých televizních obrazovkách se nedávno objevil norský seriál Okupace (Okkupert, 2015), který vzhledem ke svému kontroverznímu námětu vzbudil značnou pozornost. Děj seriálu se odehrává v blízké budoucnosti, kdy Norsko přestane z ekologických důvodů těžit ropu a zemní plyn. To se nelíbí Rusku, které Norsko vojensky obsadí a postupně zde upevňuje svoji moc. Úvodní znělka seriálu zaujme chytlavou melodií s názvem Black & Gold, jejímž autorem je norský zpěvák Sivert Høyem.

Sivert Høyem (*1976) pochází z malé osady na souostroví Vesterály v severním Norsku. Po střední škole se přestěhoval do Osla, kde studoval historii na tamní univerzitě. V roce 1993 založil spolu s dalšími hudebníky kapelu Abbey’s Adoption, která se během své další fáze v Oslu několikrát přejmenovala. Název se nakonec ustálil na španělském slově Madrugada znamenajícím „svítání“. Během let 1998‒2008 vydala Madrugada celkem šest alb, na nichž se Høyem podílel vlastními texty a zpěvem. Současně se věnoval také svým sólovým projektům. Největší úspěch zaznamenala deska Moon Landing (2009), za niž obdržel nejvýznamnější norskou hudební cenu Spellemannprisen, kterou několikrát získala i Madrugada.

Písnička Black & Gold vznikla přímo pro seriál Okupace poté, co interpreta s nabídkou kontaktoval sám režisér. Jelikož scénář tehdy teprve získával jasnější obrysy, byla nezbytná úzká spolupráce. Žánrově je melodie laděná rockově, se silnou vnitřní dynamikou a nábojem, díky nimž a textu připomíná bojovou píseň. Její nezaměnitelnost podtrhuje Høyemův charakteristický hluboký hlas. Zda se v budoucnu dočkáme další spolupráce zpěváka s televizní či filmovou produkcí, je nejisté. Nabyté zkušenosti si velmi cení, ale zaměřuje se především na vlastní tvorbu – aktuálně má na léto naplánovanou řadu živých koncertů po celém Norsku.

Autorka textu: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům

Zdroj obrázku: http://videoserialy.cz