Severský literární večer

Skandinávský dům a veletrh Svět knihy Praha pořádají tradiční literární večer se severskými spisovateli.

Pozvání na besedu přijali čtyři severští autoři:

Od 19 hodin povedeme diskusi s norskou spisovatelkou Ninou F. Grünfeld a finskou spisovatelkou Petrou Rautiainen. Autorky budou debatovat o svých knihách, které nyní vycházejí v českém překladu a které spojuje zasazení do historie a hledání rodinných kořenů. Zatímco v čistě fiktivním románu Petry Rautiainen Popel a sníh novinářka Inkeri Lindqvistová pátrá po osudu svého manžela, který během bojů někde za nevyjasněných okolností zmizel v zajateckém lágru v Laponsku, Nina Grünfeld v knize Frida rozkrývá skutečný příběh své babičky, která za druhé světové války sdílela osud mnohých dalších Židů.

Moderuje Marek Šík.

© Johs. Bøe; Jonne Räsänen

Od 20 hodin přivítáme švédskou spisovatelku Ninu Wähä a dánskou spisovatelku Saru Blædel. Tvorba těchto autorek je charakteristická odhalováním tajemství, smyslem pro napětí a poutavým vyprávěním. Detektivka Dávno ztracená Sary Blædel je nejnovějším dílem série o vyšetřovatelce Louise Rick, která tentokrát vyšetřuje dávnou vraždu ženy, jíž množství Dánů posílalo na bankovní účet záhadné vysoké finanční obnosy. Odkaz Niny Wäha se zase soustředí na rodinu žijící na severu Skandinávie na hranicích Švédska a Finska, která je nucena vypořádat se s minulostí.

Moderuje Helena Stiessová.

© Kajsa Göransson; Lars Bech – Das Buro

Besedy doplní scénické čtení úryvků v podání herečky Marie Jansové a po skončení jednotlivých bloků bude možnost nechat si podepsat knihy.

Dánsky, finsky, norsky a švédsky, tlumočeno do češtiny.

Ke vstupu na akci je třeba se prokázat vstupenkou na veletrh.

Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, veletrhem Svět knihy Praha, literárními nadacemi FILI, NORLA a Dánským uměleckým fondem. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2022 podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.