Skandinávský dům a veletrh Svět knihy pořádají tradiční literární večer se severskými spisovateli.
Pozvání na besedu přijalo šest severských spisovatelů:
V první části od 19 h povede Michal Švec diskusi s finským humoristou Tuomasem Kyröm a finskou spisovatelkou Riikkou Pelo, autorkou románu o životě básnířky Mariny Cvetajevové oceněného Finlandií. Oběma vyjde první kniha v českém překladu až těsně před knižním veletrhem. Dvojici Finů doplní švédská autorka knih pro děti Frida Nilsson, považovaná za novou Astrid Lindgrenovou.
Od 20 h vyzpovídá Daniela Mrázová dánského spisovatele s bosenskými kořeny Alena Meškoviće a norské spisovatelky oddechovější literatury, alespoň co se týká jejich knih dostupných v českém překladu, Selmu Lønning Aarø a Marit Reiersgårdovou. U každého z těchto tří autorů se čeští čtenáři zatím měli možnost seznámit s jedním titulem, ale už nyní se chystá vydání dalších.
Besedy doplní scénické čtení úryvků v podání herečky Marie Jansové a autogramiáda.
Finsky, švédsky, norsky a dánsky.
Tlumočeno do češtiny.
Vstup volný.
Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, kampaní #ReadNordic, nakladatelstvím Kniha Zlín, literární agenturou FILI a Národním muzeem. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2017 podpořilo Ministerstvo kultury ČR.
Tuomas Kyrö (1974) je finský spisovatel a komiksový kreslíř. Je autorem románů, rozhlasových her, fejetonů, komiksů a novinových karikatur. Jeho nejpopulárnějším dílem jsou bezesporu vypointované fejetony, které vyšly také knižně pod názvem Mrzout (č. 2017, Argo). Kniha byla i zfilmována. Za svou literární tvorbu, která je kromě humoru spjata také s tématem sportu, získal Kyrö ve Finsku několik ocenění. S rodinou žije ve městě Janakkala v kraji Häme, podobně jako jeho postava Mrzouta.
Frida Nilsson (1979) je úspěšná švédská autorka dětských knih. Vydala již jedenáct titulů, které byly přeloženy do řady jazyků. V roce 2014 získala cenu Astrid Lindgrenové a právě jako o nové Astrid Lindgrenové se o ní ve Švédsku často hovoří. Pro autorku je charakteristický humor a upřímnost, se kterou se zabývá důležitými tématy přátelství, lásky a smrti. Česky vyšly v uplynulých dvou letech tituly Gorila a já (č. 2015, Portál) a Piráti z Ledového moře (č. 2016, Portál).
Riikka Pelo (1972) je finská spisovatelka a scenáristka. V současné době také studuje kinematografii a předsedá literárnímu spolku Nuoren Voiman Liitto. Debutovala románem Taivaan-kantaja, který vyšel v roce 2006. Ve stejném roce byla kniha navržena na Runebergovu cenu a získala ocenění Tiiliskivi. Druhým románem Riikky Pelo je kniha Náš všední život (č. 2017, Kniha Zlín). Tento román o životě ruské básnířky Mariny Cvetajevové byl ve Finsku oceněn prestižní cenou Finlandia.
Selma Lønning Aarø (1972) pochází z norského Stordu v kraji Hordaland a působí jako sloupkařka v denících Dagbladet a Klassekampen. Za svůj první román Den endelige historien získala cenu nakladatelství Cappelen Damm pro nejlepší knižní debut. Píše knihy pro dospělé i pro děti. Čeští čtenáři měli možnost seznámit se s její tvorbou díky útlému románu Už budu! (č. 2016, XYZ) o ženě ve středním věku, která není spokojená se svým sexuálním životem a hledá změnu.
Alen Mešković (1977) je dánsko-bosenský spisovatel, který žije v Dánsku od roku 1994. Debutoval v roce 2009 sbírkou poezie Første gang tilbage. Jeho první román Ukulele Jam (č. 2016, Argo) byl nominován na literární cenu týdeníku Weekendavisen a vyšel v řadě dalších zemí včetně Německa, Velké Británie a České republiky. V roce 2012 získal Alen Mešković tříletý tvůrčí grant od Dánského uměleckého fondu a výsledkem je román Enmandstelt.
Marit Reiersgårdová (1965) debutovala roku 2007 románem pro mládež Alt jeg ser er sant. V roce 2010 vydala knížku pro děti Valpen til Vilde. Roku 2012 publikovala svou první detektivku Závěje (č. 2017, Kniha Zlín) a o dva roky později další, která česky vyjde na podzim 2017 pod názvem Boží prst. V roce 2016 doplnila sérii o třetí díl, který se v norštině jmenuje podle jedné lierské ulice Paradisbakken.
Photo copyright: Isak Hoffmeyer, Julie Pike, Agnete Brun, Liisa Valonen, Liisa Takala