Skandinávský dům ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Velvyslanectvím Švédska a Dánským velvyslanectvím v Praze, nakladatelstvími Knihou Zlín, Host a Argo a Literární kavárnou Řetězová u příležitosti veletrhu Svět knihy již tradičně pořádá literární večer se severskými hosty.
Pozvání na besedu přijali norská spisovatelka Kjersti Skomsvoldová, považovaná za velký literární talent, švédský autor hororových příběhů Stefan Spjut a dánská krimi autorka Pia Juulová. Všem třem spisovatelům vyšla jejich prvotina v českém překladu teprve v nedávné době.
Moderovanou besedu obohatí také scénické čtení a autogramiáda spisovatelů. Na místě bude možno zakoupit všechny čerstvě vydané tituly, a to za zvýhodněnou cenu. Moderuje překladatelka ze švédštiny Helena Stiessová.
Tlumočeno do češtiny.
Knihy bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.
Vstupné dobrovolné.
Kjersti Skomsvoldová (nar. 1979) je norská autorka pocházející z Osla. Než se začala věnovat psaní, studovala matematiku a informatiku v Trondheimu. Debutovala v roce 2009 románem Čím jdu rychleji, tím jsem menší (Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg), kterému se okamžitě dostalo nadšeného přijetí ze strany kritiků i čtenářů a za který byla autorce udělena prestižní Cena Tarjei Vesaase pro nejlepší prvotinu roku. Kniha byla přeložena do více než dvaceti jazyků včetně angličtiny, ruštiny, čínštiny, francouzštiny nebo němčiny a v lednu 2014 byla v norském Národním divadle v premiéře uvedena její divadelní adaptace. Roku 2012 vydala Skomsvoldová obsáhlý autobiografický román Člověk-monstrum (Monstermenneske), tematizující život s chronickým únavovým syndromem a psaní literární prvotiny. O rok později jí vyšla sbírka básní Trochu smutná matematika (Litt trist matematikk).
Stefan Spjut (nar. 1973) vyrostl u jezera Mälaren a vystudoval žurnalistiku na univerzitě ve Stockholmu. Pracoval jako literární kritik ve švédském deníku Svenska Dagbladet a kulturní editor v Norrbottens-Kuriren. Debutoval v roce 2008 románem Fiskarens garn (Rybářské sítě). Román Stallo je jeho druhá kniha a bývá často srovnávána s ranými díly Stephena Kinga.
Susso vede webovou stránku věnovanou kryptozoologii. Angažuje se v hledání bytostí, jejichž existence dosud nebyla prokázána, jako jsou yetti či lochneska. Susso má však ještě jednu zálibu a tou jsou trollové. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Když jedna stará žena oznámí, že před jejím domem stojí malé chlupaté stvoření a už hodiny sleduje ji i jejího čtyřletého vnuka, Susso popadne fotopast a okamžitě se tam rozjede. A tak začíná děsivá výprava do neznáma. Neboť tam venku jsou opravdu trollové. A kradou naše děti.
Pia Juulová (nar. 1962) je dánskou spisovatelkou, kterou tamější kritika staví už léta na literární parnas, její dílo přitom co do počtu stran není nijak obsáhlé. Je autorkou osmi básnických a dvou povídkových sbírek, z jejího počítače vzešly pouhé dva útlé romány. V lyrice i v próze Juulová rafinovaně rytmizovaným jazykem útočí na naše smysly, emoce, představy o sobě samých i na čtenářská očekávání. Její texty jsou zneklidňující, zadírají se pod kůži; v jejím psaní nic není laciné, za slovy tušíme draze vykoupenou osobní zkušenost. Přesto se čtenář nad autorčiným jiskřivým líčením skutečnosti královsky baví. Každá věta je malá perla a nikdy nevíme, kdy nás autorka vyvede z míry, ledově zpraží nebo rozesměje. Pia Juulová obdržela řadu významných ocenění, je členkou Dánské akademie (Det Danske Akademi) a od dánského státu pobírá doživotní umělecké stipendium.
Akce se koná za podpory: | ||
Mediální partneři: | ||