Severský literární večer

Skandinávský dům a veletrh Svět knihy Praha pořádají tradiční literární večer se severskými spisovateli.

Pozvání na besedu i letos přijali čtyři severští autoři:

Od 19 hodin povedeme diskusi s finskou spisovatelkou Emmi Itärantou a dánským spisovatelem a ilustrátorem Johnem Kennem Mortensenem. Autoři budou debatovat o své tvorbě spadající do fantastického žánru. Po úspěšné dystopii Strážkyně pramene vyšel Itärantě letos v češtině sci-fi román Dopisy měsíčního dne označovaný za vesmírnou romanci, v níž hlavní hrdinka léčitelka Lumi pátrá po své(m) choti a která nese výrazné ekologické poselství. Mortensenovy ilustrace nejrůznějších pohádkových bytostí zná nejen díky knihám Lepíkové příšery, Vánoční bestiář a Grimmové celý svět. Sám také píše hororové příběhy, určené zejména starším dětem a náctiletým čtenářům.

Moderuje Anežka Soukupová.

© Liisa Takala; www.babel-bridge.com

Od 20 hodin přivítáme švédskou spisovatelku Marii Hermanson a norského spisovatele Larse Myttinga, jejichž tvorbu spojuje žánr historická próza. Hermanson v češtině nedávno vyšla detektivka Morový ostrov odehrávající se v roce 1925 v göteborské čtvrti, kde žijí lidé na okraji společnosti, a na neblaze proslulém ostrově, kde dřív stávala karanténní stanice pro námořníky. Mytting je autorem několika úspěšných historických románů, z nichž v češtině máme k dispozici Šestnáct stromů na Sommě o spletitém rodinném tajemství sahajícím až do druhé světové války a ke knižnímu veletrhu vyjde novinka Zvon v jezeře o dvou sesterských zvonech, pověsti, která se k nim váže, a o stěhování starého dřevěného kostela.

Moderuje Barbora Grečnerová.

© Rickard L. Eriksson; Julie Pike

Finsky, dánsky, švédsky a norsky, tlumočeno do češtiny.

Vstup na akci je součástí vstupenky na veletrh Svět knihy.

Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, veletrhem Svět knihy Praha, literárními nadacemi FILI, NORLA, nakladatelstvími Kniha Zlín, Argo a JOTA. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2024 podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.