Severský literární salón online: Až najdu klíč

V březnovém Severském literárním salónu online znovu zavítáme do Švédska. S překladatelkou Karolínou Kloučkovou představíme detektivní román Až najdu klíč z pera Alexe Ahndorila. Pod tímto pseudonymem se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndoril a Alexandr Ahndoril, která stojí také za veleúspěšnou detektivní sérií sepsanou pod pseudonymem Lars Kepler. V nové sérii se odklání od akční severské krimi a čerpá z tradice klasických detektivních románů. Online besedu s překladatelkou moderuje Hana Švolbová.

Live stream můžete sledovat ve čtvrtek 21. března 2024 od 20.00 na facebookové stránce Skandinávský dům. Záznam bude později zpřístupněn na našem YouTube kanále.


Až najdu klíč (Host, 2023, přel. Karolína Kloučková) je prvním dílem zamýšlené detektivní trilogie, v níž autoři navazují na tradici klasických detektivních románů. Soukromá vyšetřovatelka Julie Starková přijímá u sebe v kanceláři neohlášenou návštěvu. Per Günter Mott, který je jedním z majitelů úspěšné rodinné firmy, se předchozího dne zúčastnil firemní schůze na svém panství v severozápadní části Švédska. Ráno pak ve svém telefonu našel fotografii zkrvaveného svázaného muže s pytlem na hlavě. Kvůli výpadkům paměti způsobeným velkým množstvím vypitého alkoholu ale netuší, jak se snímek do jeho telefonu dostal a kdo je na něm zachycen. Ze strachu o svoji pověst chce Per Günter Julii pověřit, aby očistila jeho jméno, než se do případu vloží policie. Julie požádá svého bývalého manžela Sidneyho Mendelsona, který pracuje u policie, aby si vzal volno a s vyšetřováním jí pomohl. Julie a Sid se společně vydají do honosného sídla uprostřed hlubokých lesů, kde se postupně seznamují se všemi členy rodiny Mottových. A jak se brzy ukáže, každý z nich má své tajemství.

Alex Ahndoril je pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndoril (nar. 1966) a Alexander Ahndoril (nar. 1967), které čtenáři znají jako autora severské krimi Larse Keplera. Dvojice současně také pracuje na trilogii klasických detektivek, kterou zahájili románem Až najdu klíč (2023), na který nyní navazují druhým dílem Zavřu oči v modlitbě (2024).


Karolína Kloučková vystudovala obory Švédština a Překladatelství – němčina na FF UK. Překládá převážně ze švédštiny. Z rodné Prahy se s rodinou odstěhovala do Českého středohoří, kde se jistá odlehlost a vylidněnost pěkně snoubí s potřebou ponořit se při práci do samoty a ticha. Svůj čas dělí mezi práci, milovaného muže a tři děti, tmelení sousedských vztahů, aktivity nejen vlastních domácích školáků a psa, který ji bere na dlouhé procházky divokou okolní krajinou, jež má tolik co vyprávět. K srdci jí přirostla celá spousta hrdinů, příběhy některých zprostředkovává českým čtenářům už řadu let. A i když se jedná převážně o detektivní žánr (Alex Ahndoril, Lars Kepler, Anders Roslund, Hans Rosenfeldt, Pascal Engman, Mari Jungstedt, Thomas Erikson a další), překladatelská práce je až nečekaně obohacující. S každou knížkou je třeba proniknout hlouběji do několika oblastí lidské činnosti, s nimiž by člověk jinak vůbec nepřišel do styku. A velká radost je moct si díky překládaným autorům dokonce někdy i zabásnit.


Partnerem Severského literárního salónu online jsou Překladatelé Severu – spolek sdružující překladatele beletrie ze severských jazyků do češtiny.

Akce je součástí celoročního projektu Skandinávského domu Severská literatura v srdci Evropy 2024. Probíhá za finanční podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.