Severský filmový večer: ŠEVCI Z NUMMI

Do sedaček v divadlech a kinosálech ještě nějakou dobu neusedneme, a tak jsme pro vás připravili filmový večer, který si můžete užít z pohodlí domova. Ze zlatého fondu finské kinematografie, který zpřístupnil Finský audiovizuální institut (KAVI) a v němž zhruba dvě desítky filmů nedávno opatřil anglickými titulky, jsme pro vás vybrali komedii Ševci z Nummi. Online lektorský úvod k filmu si na čtvrtek 7. 5. 19.00 připravil finštinář Michal Švec.

ŠEVCI Z NUMMI (Nummisuutarit)
1957, 93 minut
Režie: Valentin Vaala
Hrají: Martti Kuningas, Lauri Leino, Alice Lyly, Ernest Ervasti, Jalmari Rinne
finské znění, anglické nebo švédské titulky
Film zdarma přístupný zde

Barevnou komedii Ševci z Nummi natočil roku 1957 čelní představitel tzv. staré režisérské gardy Valentin Vaala. Jednalo se v pořadí už o třetí filmovou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Aleksise Kiviho, která patří v počtu inscenací mezi nejuváděnější finská dramata na domácích scénách vůbec. Na přelomu 60. a 70. let ji dokonce uvedlo i několik českých divadel.

Komedie rozehrává příběh námluv ševcovského synka Eska, který má získat nemalé dědictví, pokud se ožení dříve než schovanka Jaana. Esko se proto s družbou vydává za Kreetou, která mu má být zaslíbená. Bude ale cesta nekňuby Eska do manželství úspěšná a získá jeho rodina tučný finanční obnos? V příběhu zasazeného do barvitých kulis tradičního finského venkova a malebné letní přírody ožívají Kiviho svérázné a místy prostoduché postavy i šťavnatý jazyk, kterým autor vládl.

Před filmem se můžete prostřednictvím lektorského úvodu seznámit s kontextem vzniku snímku, zajímavostmi z natáčení a dobových kritik i s divadelní předlohou a jejími dřívějšími adaptacemi a uvedeními na českých jevištích. Asi dvacetiminutový úvod k filmu od finštináře Michala Švece si můžete naživo vyslechnout ve čtvrtek 7. 5. od 19.00 prostřednictvím aplikace Zoom. Pro účast je nutná registrace na info@skandinavskydum.cz. Zhruba 15 minut před akcí dostanete e-mailem pozvánku k připojení k videopřenosu (stačí kliknout na zaslaný odkaz) – pro zhlédnutí nepotřebujete vlastní videokameru ani mikrofon, stačí internetové připojení a repreduktory nebo sluchátka.

Film v původním finském znění s anglickými (nebo švédskými) titulky pak můžete kdykoli zhlédnout pod tímto odkazem.

Akci pořádáme v rámci cyklů Severské divadelní večery a Severské filmové čtvrtky. Projekt Severská literatura v srdci Evropy 2020 probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

Obrázky – zdroj: elonet.fi, csfd.cz