Severský filmový podzim 2015

Severní vítr opět vtrhne do českých kin a přinese s sebou již šestý ročník Severského filmového podzimu, festivalu plného bláznivých seversky absurdních komedií i drsných dramat bez záruky happy endu. Filmová přehlídka pořádaná Severským filmovým klubem tentokrát zavítá do 13 českých a moravských měst a divákům nabídne celkem 26 filmů z 5 severských zemí – 12 švédských, 2 finské, 6 norských, 5 dánských a 1 islandský. Uvedeny budou jak filmy nové, tak méně známé snímky staršího data výroby a na přání diváků i některé úspěšné tituly z minulých ročníků.

Letošní festival podpoří nedávno spuštěnou literární kampaň severských velvyslanectví a Skandinávského domu #ReadNordic – a to hned třemi snímky natočenými podle knižní předlohy. Prvním z nich je finsko-švédský počin Uprchlík na malinové loďce. Komický příběh o muži, který je od dětství přesvědčen, že jeho švédská duše byla nespravedlivě uvězněna ve finském těle, získal ocenění za nejlepší film na norském Mezinárodním festivalu v Haugesundu. Hlavní role se bravurně zhostil Jonas Karlsson. Autorem knižní předlohy je Miika Nousiainen.

Druhou zfilmovanou knihou je také komedie, Poslední kšeft (Den siste revejakta) od norského spisovatele Ingvara Ambjørnsena. Příběh o dvou drobných dealearech (Kristoffer Joner a Nicolai Cleve Broch), kteří se na konci 70. let rozhodnou na venkově založit svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Peníze na její vybudování chtějí získat svým posledním, ale zároveň největším pašeráckým kouskem. Ingvar Ambjørnsen je u čtenářů známý především díky své tetralogii o Ellingovi. Filmová adaptace Ellinga byla nominována na Oscara za nejlepší cizojazyčný film v roce 2001.

Velmi silné téma nabízí tříhodinové drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic, které pojednává o gay komunitě ve Švédsku v 80. letech minulého století, v době, kdy se objevila tehdy ještě neznámá nemoc AIDS. Autorem knižní trilogie je Jonas Gardell.

Další filmové adaptace severských autorů nabídne Severský filmový klub na své zimní filmové přehlídce – Severská filmová zima proběhne v březnu 2016. Kampaň #ReadNordic vyvrcholí v květnu na veletrhu Svět knihy 2016.

Program festivalu a další info najdete na www.sfklub.cz..