Severské a pobaltské snímky na Young Film Festu

Mezinárodní festival filmů pro mládež Young Film Fest se letos uskuteční v Kině Kavalírka. Během čtyř dnů od 21. do 24. dubna se diváci mohou těšit na krátkometrážní snímky z České republiky a zahraničí, které se dotýkají života dospívajících lidí.

Které z nich budou severské a pobaltské?

Všechny níže uvedené filmy jsou součástí pásem krátkých filmů.

Thea & Tuva (režie Kristian B. Walters, Norsko 2020, 23 min)

Sestry Thea a Tuva si můžou dělat, co chtějí. Celé dny se poflakují po městě, místní nákupák je jejich útočistěm. Mámě je to úplně jedno, stará se jen o sebe. Jednoho dne potkají pětiletou holčičku Sofii, kterou berou do party. S blížícím se západem slunce však jejich přátelství chladne. Film skvěle pracuje s prvky sociálního realismu.

Boazovázzi (Joonas Mattila & Jeffrey Roekens, Finsko 2021, 14 min)

Ellen-Maaret je Sámka studujíci grafický design ve finském městě Oulu. V období letního slunovratu se pravidelně vrací do své vesnice ​​Ávžžášjávri, aby se spolu se svou rodinou podílela na tradici značení sobích mláďat. Boazovázzi je fascinující dokument, který prostřednictvím své hlavní hrdinky Ellen-Maaret hovoří o důležitosti pasení sobů pro komunity Sámů, ale také o výzvách, jak vybalancovat moderní městský život s tradicemi.

Wild Minds (režie Hannah Elbke, Dánsko, 2021, 29 min)

Myslíte si, že jsou vaši rodiče trapní? To samé si myslí i Daniel. Nedává svoji svéráznou mámu, které se jeho spolužáci smějí. Nemůže se dočkat, až se přestěhuje za tátou do Kodaně. Máma to však nezvládá a vypořádává se s touto informací po svém. Je šílená nebo jen dává tou nejprostší cestou najevo svoji lásku a toleranci? Dokáže Daniel opravdu nechat mámu samotnou?

Gabi mezi osmým a třináctým rokem (Engeli Broberg, Švédsko, Norsko 2021, 79 min)

Gabi žije ve Stockholmu, v liberálním prostředí hlavního města. Rozdíly mezi kluky a holkami nevnímá a považuje takové úvahy za banální. Když se přestěhuje do malého města, naráží poprvé na nepochopení svého okolí. Navíc se její tělo v důsledku dospívání mění, a to ji ještě více mate. Dokumentární film zachycuje hledání vlastní identity dospívající dívky navzdory společenským normám.

Aquafobie (Vannskrekk, Vigdis Nielsen, Norsko 2020, 12 min)

Vilja bydlí s dědečkem ve vesnici u moře. Volný čas ráda tráví potápěním a plaváním. Když pláž obsadí její spolužačky a začnou ji šikanovat, Vilja se jim musí postavit. Podaří se jí získat jejich respekt? A za jakou cenu?

Zhlédnout je můžete v rámci bloků

Techno, Mama (režie Saulius Baradinskas, Litva, 18 min, 2021)

Blikající světla, modrá, červená, IG formát, hlasitá hudba, taneční extáze a absolutní odpojení od reality skrze beaty, které jsou jen a pouze TECHNO. Nikita utíká od reality kvůli své despotické mámě, která ho štve – nevystojí ji! Chce utéct do Berlína. Bude pro něj vysněná cesta znamenat vysvobození? Co se stane, když se matka v tu samou chvíli rozhodne o pozornost Nikity bojovat?

Mia a Liki (Katrin Tegova, Estonsko, 2021, 15 min)

Zdálo by se, že léto potrvá věčně. A sestry Mia a Liki si to snaží náležitě užít. Ale všechno není tak bezstarostné, jak se na první pohled zdá. Něco se děje s jejich rodiči. Dívky sice vnímají, že tu něco není v pořádku, ale situaci se jim nedaří pochopit. V jejich hlavě se tak usídlí zmatek a strach.

Sierra (Sander Joon, Estonsko, 2022, 16 min)

Fascinující svět automobilů dovede otce se synem až na závodní dráhu. S jediným cílem: vyhrát! Pestrobarevná akční podívaná vás určitě strhne.

Podrobný program naleznete na oficiálních stránkách.