Severské přednášky na festivalu Kolem světa 2023

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA má v České republice dlouhou tradici. Již od roku 2003 sdružuje hlavní pořadatel festivalu Karel Wolf cestovatele a fotografy, kteří svými projekcemi fotografií a krátkých filmů inspirují ostatní cestovatele a fotografy k výletům za dobrodružstvím.

Letošní ročník proběhne v Praze 18. a 19. března. Těšit se můžete na řadu přednášek i bohatý doprovodný program.

Doporučujeme dvě přednášky se severskou tematikou:

Grónsko a Seychely – dobrodružství za objektivem (Erika Valkovičová)

Grónsko – ostrov, který nás fascinuje obrovskými ledovci a drsnou arktickou přírodou. Erik Thorvaldsson známý jako Erik Červený byl vikinský mořeplavec, který jako první Evropan, objevil při svém putování největší ostrov světa a nazval jej Grónsko, což v překladu znamená „zelená země“.

Navštívíme jih, kde Erik vybudoval první osadu Brattahlid. Zavedu vás na malebná místa, která jsou zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Z jihu se přesuneme na západ, kde se budeme plavit epickou červenou plachetnicí mezi ledovými obry a navštívíme inuitské osady Oqaatsut a Ilimanaq. Sdělím vám zajímavosti o překrásném grónském národním kroji, který jako jediný ženský kroj na světě upřednostňuje kalhoty před sukní. Nevynechám ani to největší dobrodružství – kempování na ledovém příkrovu. Na světě existují pouze dva – v Antarktidě a v Grónsku a já jsem si tento nezapomenutelný zážitek vyzkoušela hned dvakrát. Nechte se inspirovat mými fotografiemi a videi a nasajte kouzelnou atmosféru největšího ostrova světa.

Za lávou na Island (Eliška Hudcová)

To, že je Island naprostým přírodním unikátem Evropy, už ví asi každý. Potkávají se tu ledovce se sopkami, polární záře v zimě tančí nad mohutnými vodopády a vnitrozemská divočina vyrazí dech snad každému, kdo do ní vstoupí. Vidět aktivní sopku je ale asi nejkrásnější cestovatelský zážitek, který si kdo může přát.

Cestovatelka a fotografka Eliška, která Island navštívila už pětkrát, bude povídat o tom, jak se jí to sledem neuvěřitelných náhod povedlo a o pocitech, jaké v ní tak silný zážitek zanechal.

Více informace o festivalu včetně podrobného programu naleznete zde.