Severské kraťasy: Zachmuřené Dánsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných dánských krátkometrážních filmů Zachmuřené Dánsko (88 min).

V současné dánské krátkometrážní produkci se často objevuje téma vztahu rodičů a dětí a nejinak tomu je i ve výběru pro letošní přehlídku. Problematiku mezigeneračních sporů nejvíce odrážejí filmy Rozhněvaný muž a Syn svého otce, nicméně motiv křehkého vztahu mezi otcem a dcerou nalezneme i v animovaném snímku Borislav. Hrdiny vybraných filmů však netrápí jen rodinné vztahy, potýkají se s rozmanitými dilematy od homosexuality, přes finanční problémy až po vážné nemoci a smrt. Snímky se závažnějšími tématy jako jsou Temnota nebo Zavřené oči vyvažují odlehčenější filmy jako Trojúhelníky štěstí nebo animovaná Sága o Biornovi, které problémy svých hrdinů pojímají s humorem a notnou dávkou nadsázky. S nadsázkou vyhnanou až do absurdity se pak setkáme ve snímku Kořist, kde se teoretické dilema boje o přežití nečekaně stává skutečným.

POŘADÍ FILMŮ – ZACHMUŘENÉ DÁNSKO
Syn svého otce (Fars søn, M. Winther, 2011, 14 min)
Odpoledne (En Eftermiddag, S. Green, 2014, 8 min)
Borislav (Borislav, J. Steén, 2014, 7 min)
Zavřené oči (Lukkede øjne, K. Lumer-Klabbers, 2014, 9 min)
Trojúhelníky štěstí (Trekanter af lykke, J. D. Pedersen, 2014, 14 min)
Temnota (Darkness, M. L. Højer Jensen, 2013, 5 min)
Kořist (Vildt, J. Bille, 2004, 11 min)
Rozhněvaný muž (En vred mand, J. D. Pedersen, 2015, 20 min)
Sága o Biornovi (The Saga of Biorn, F. V. Bjerre-Poulsen, 2011, 7 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K DÁNSKÝM FILMŮM

Syn svého otce (Fars søn, 2011, režie Martin Winther) / ČSFD

Jacob vyrostl v rodině, kde vládl násilný otec se sklony k alkoholismu. Celý život se proto snažil být jiný, lepší muž, než jakým byl jeho otec. Když si ale společně vyjedou na ryby, začne Jacobovi pomalu docházet, že se od něj ve skutečnosti příliš neliší.

farsson

Odpoledne (En Eftermiddag, 2014, režie Søren Green) / ČSFD

Mathias a Frederik jdou ze školy domů společně. Jsou dobří kamarádi. Jenže pro Mathiase je ve hře něco víc než jen přátelství. Je rozhodnutý, že zrovna tento den učiní onen rozhodující krok, který změní jejich vztah navždy. Ale odhodlá se k němu nakonec, nebo ho ochromí strach z Frederikovy reakce?

 eftermiddag

Borislav (Borislav, 2014, režie Johan Stéen) / ČSFD

Dcera rybáře přijíždí zpátky domů a nachází svého otce ve špatném stavu. Musí se vyrovnat s tím, že je její otec nemocný a že kdysi urostlý, silný rybář je teď křehký a zranitelný. Hořkosladký animovaný snímek vznikl jako studentská závěrečná práce na institutu Animation Workshop.

 borislav

Zavřené oči (Lukkede øjne, 2014, režie Kerren Lumer-Klabbers) / ČSFD

Žena se zoufale snaží utéct před skutečností, že její manžel je vážně nemocný. Poklidné ráno se dopisem z nemocnice mění v chaotickou změť vzpomínek na šťastnější chvíle a někdejší představy, tolik vzdálené od drsné reality. Nakonec je ale žena nucena si připustit nevyhnutelné a podívat se realitě do očí.

lukkedeojne

Trojúhelníky štěstí (Trekanter af lykke, 2014, režie Jannik Dahl Pedersen) / ČSFD

Hanne a Carsten se snaží před vlezlými sousedy vzbuzovat dojem šťastného rodinného života. Dřív bývali jako kterákoli jiná rodina v jejich příměstské čtvrti, jenže finanční krize na ně dolehla drtivou silou. Jak ale v takové situaci zachovat iluzi dokonalé rodinky?

 trekanteraflykke

Temnota (Darkness, 2013, režie Marie Louise Højer Jensen) / ČSFD

V podzemí pod našima nohama prochází dlouhými, úzkými chodbičkami smrtka. Tmavé podzemní prostory s lidskými ostatky jsou spoře osvětlené svíčkami. A když svíčka dohoří, někdo zemře. To se pak smrtka protáhne štěrbinami v podlaze mezi nás a zemřelého si odnese s sebou.

 darkness

Kořist (Vildt, 2004, režie Julie Bille) / ČSFD

Cecilie slaví narozeniny na chalupě a na oslavu pozve kamarádku Marii i s jejím novým přítelem Joakimem. Počasí, chalupa, zahrada a prostřený stůl, všechno se zdá být idylické. Jenže Joakim si v kufru nepřivezl jen oblečení.

 vildt

Rozhněvaný muž (En vred mand, 2015, režie Jannik Dahl Pedersen) / ČSFD

Neprůbojný Lars je zvyklý všem ustupovat. Jednoho dne se však rozhodne následovat rady, které si vyslechne ze staré kazety s kurzem svépomoci, a unese vlastního otce na vyjížďku autem. Na společné cestě potkávají rázné ženy i samozvaného guru. Jejich vzájemný vztah byl vždy napjatý, dokáže na tom ale něco změnit tahle bláznivá cesta?

 envredmand

Sága o Biornovi (The Saga Of Biorn, 2011, režie Frederik Valentin Bjerre-Poulsen) / ČSFD

Starý viking Biorn je pevně odhodlán dostat se po smrti do Valhally, Síně padlých, kde si bude moct užívat posmrtného života plného nezřízených pitek a nekonečného hýření. Vstup do Valhally je ovšem podmíněn hrdinskou smrtí v boji. A Biorn postupně zjišťuje, že umřít v boji není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

sagabiorn