Severské kraťasy: Syrové Finsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných finských krátkometrážních filmů Syrové Finsko (89 min).

Blok sedmi krátkých filmů nabídne pohled na Finsko hned z několika různých úhlů. Představí se filmy reflektující společnost i mysl jednotlivce. Snímek Tunel nás nechá nahlédnout do myšlenek člověka, který v tíživé situaci zvažuje své dosavadní životní hodnoty a začíná pochybovat nad stereotypními představami o lidském štěstí.  Animovaný film Novinový proud sleduje příběh denního tisku ležícího na stole.  Dokument Jak se sbírají lesní plody zobrazuje zákulisí výroby produktů z lesních plodů. Číma rukama miliony bobulek prošly, než se dostaly na stoly restaurací? Tématu přírody se drží i druhý dokumentární snímek Pozorování veverek, ve kterém kontrastují dva způsoby vztahu člověka ke zvířatům.  Do poměrně nevšedních rodinných vztahů nás zavede hraný film Ödeö, jenž je zároveň zástupcem švédskojazyčné finské menšiny. V tematizaci lidských vztahů a jejich občasných krajních nezdarů pokračuje film Sklizeň. Blok uzavře animovaný snímek Balkon na konci světa.

POŘADÍ FILMŮ – SYROVÉ FINSKO
Tunel (Tunneli, Sakari Suuronen, 2011, 10 min)
Novinový proud (Sanomavirta, Tuuli Gröhn, Salla Vapaavuori, Santtu Toivola, Jonna Kuittinen, 2015, 8 min)
Jak se sbírají lesní plody (Miten marjoja poimitaan, Elina Talvensaari, 2010, 19 min)
Pozorování veverek (Oravahavaintoja, Sera Martikainen, 2015, 17 min)
Ostrov Ödeö (Ödeö, Malin Nyqvist, 2015, 12 min)
Sklizeň (Elonkorjuu, Sami Korjus, 2006, 15 min)
Balkon na konci světa (Balcony at the End of the World, Marika Laine, Markus Lepistö, Leo Liesvirta, Tommi Mustaniemi, 2015, 8 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K FINSKÝM FILMŮM

Tunel (Tunneli, 2011, režie Sakari Suuronen) / ČSFD

Na změnu není nikdy pozdě.  Když do života zasáhne vážná nemoc, člověk se začne na svět dívat z jiné perspektivy. Má nadále smysl dělat věci tak, jak jsme je dělali doposud? Ve snímku se prolíná neměnné plynutí času města a léčba pacienta, do jehož myšlenek a vzpomínek divák nahlédne.

tunneli

Novinový proud (Sanomavirta, 2015, režie Tuuli Gröhn, Salla Vapaavuori, Santtu Toivola, Jonna Kuittinen) / ČSFD

Animace objektů ležících na stole, v jejímž centru je postupná proměna jednoho novinového výtisku. Promluvy novinářů začínají na papíře ožívat a obsahy titulků zbavené psané podoby se hlásí ke slovu prostřednictvím pohyblivých obrazů.

sanomavirta

Jak se sbírají lesní plody (Miten marjoja poimitaan, 2010, režie Elina Talvensaari) / ČSFD

Na sever Finska přicházejí sběrači lesních plodů. Za touto sezónní prací mnozí cestují tisíce kilometrů. Místní obyvatelé se musejí vyrovnat se změnami, které s sebou globální ekonomika přináší – jejich tajná místa pro sbírání přírodního bohatství jsou odhalena a v odlehlém kraji se objevují nové tváře. tváře. V jakých podmínkách pracují tito sezónní pomocníci, jak jsou vnímáni místními lidmi a jaká je jejich odměna za práci? Kromě odpovědí na tyto otázky láká snímek i scénami z podmanivé finské přírody.

miten marjoja poimitaan

Pozorování veverek (Oravahavaintoja, 2015, režie Sera Martikainen) / ČSFD

Pozorování, sbírání, třídění, shromažďování – všechny způsoby jak poznávat a objevovat, dozvědět se a naučit se víc. S místy až naturalistickým zobrazením různých mapování přírody kolem nás kontrastuje vyprávění muže o působivém setkání s hejnem stěhovavých ptáků, při kterém vnímal přírodu a život zcela jinak – na základě citů, nikoliv exaktních informací.

oravahavaintoja

Ostrov Ödeö (Ödeö, 2015, režie Malin Nyqvist) / ČSFD

Linda se po několika letech vrací domů na ostrov Ödeö, aby se zúčastnila otcova pohřbu. Uzavřená komunita tohoto odlehlého místa má svůj zvláštní pohled na život a Linda se od místních obyvatel značně odlišuje. Režisérka zařazuje do vážných situací drobné nezdary, které v dané chvíli vyznívají trapně, ale zároveň komicky.

Ödeö

Sklizeň (Elonkorjuu, 2006, režie Sami Korjus) / ČSFD

Tragikomický příběh s finským černým humorem inspirovaný povídkou finské spisovatelky Rosy Liksom. Žena má na starosti celý statek, jelikož její věčně opilý muž jí s ničím nepomáhá. Jednoho dne však pohár trpělivosti přeteče a ona se odhodlá k radikálnímu činu.

ELONKORJUU

Balkon na konci světa (Balcony at the End of the World, 2015, režie Marika Laine, Markus Lepistö, Leo Liesvirta, Tommi Mustaniemi) / ČSFD

Animovaný snímek se odehrává ve světě, ve kterém každý den a každá cesta znamená boj o přežití. Hlavní postava prochází různými místy a v každém se snaží získat něco, co by jí pomohlo pokračovat dál.

balcony at the end of the world