Severské kraťasy: Svérázné Švédsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných švédských krátkometrážních filmů Svérázné Švédsko (81 min).

Blok nabídne svérázný pohled pod povrch spořádané společnosti. Poněkud lynchovský Muž bez cíle a komediálně laděný Něco si přej přibližují pocity životem frustrovaných jedinců, zatímco dámy Kávovém dýchánku klevetící o svých sexuálních eskapádách boří představy o znuděných důchodkyních. Jiný pohled na stáří a mezigenerační vztahy předkládá snímek Dědeček, já a helikoptéra do nebe. Vznikají také jakési novodobé bajky, jednak pohádkovějšího ražení (Měsíčkodlaci) s ponaučením, že není všechno zlato, co se třpytí, ale také poněkud syrovější, jako je snímek Lázně.

POŘADÍ FILMŮ – SVÉRÁZNÉ ŠVÉDSKO
Muž bez cíle (Man utan riktning, 2015, J. S. Nilsson, P. Öhlund, N. Jemth, 15 min)
Lázně (Simhall, 2014, N. Lindroth von Baar, 14 min)
Dědeček, já a helikoptéra do nebe (Morfar och jag och helikoptern till himlen, 2013, J. Palmgren, Å. Blanck, 14 min)
Kávový dýchánek (Elvakaffe, 2013, M. Fredriksson, 14 min)
Něco si přej (Önskedrömmar, 2017, J. Etzler, 12 min)
Měsíčkodlaci (Månulvarna, 2016, N. Yousefi, 12 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE KE ŠVÉDSKÝM FILMŮM

Muž bez cíle (Man utan riktning, 2015, Johannes Stjärne Nilsson, Per Öhlund, Nina Jemth, 15 min)

Lynchovsky laděný snímek představuje pana D, jemuž se porouchá auto a je proto nucen strávit noc v neútulném hotelu, z nějž se ovšem nedá tak snadno odejít. Fyzikální zákony zde přestávají platit a po uzoučkých chodbách se potloukají podivné existence. Pan D podniká cestu do svého nitra a čelí temnotě, která se v něm skrývá.

Lázně (Simhall, 2015, Niki Lindroth von Baar, 14 min) / ČSFD

Novodobá lázeňská bajka. V lázních se setkává šest zvířecích postav; až příliš akurátní ředitelka lázní, podivný pár a trojice myší. Každý sem míří za jiným účelem, ale v jeden okamžik se jejich cesty protnou.

Dědeček, já a helikoptéra do nebe (Morfar och jag och helikoptern till himlen, 2013, Johan Palmgren, Åsa Blanck, 14 min) / IMDB

Dokument citlivě přibližuje poslední chvíle, které spolu tráví dědeček a vnuk. Chlapec přebírá roli pečovatele a pozvolna se smiřuje s tím, že milovaný dědeček tu nebude navěky.

Kávový dýchánek (Elvakaffe, 2013, Maria Fredriksson, 14 min) / ČSFD

Čtveřice přítelkyň v důchodovém věku se schází v bytě jedné z nich a klábosí o životě.  Jejich hovor se ovšem netočí kolem hlídání vnoučků a pečení sušenek. Elegantní dámy si vyměňují své názory a zkušenosti , co se týče viagry, orgasmických prožitků a všemožných milostných eskapád.

Něco si přej (Önskedrömmar, 2017, Jonatan Etzler, 12 min) / ČSFD

Komedie o přáních, která se mohou přejíst. Anita a Gunnar jsou v důchodu a jejich životy už nejsou moc vzrušující. Poté co Anita jednoho dne vyřkne své přání a navštíví ji mužný pán z televize, nastává obrat.

Měsíčkodlaci (Månulvarna, 2016, Nima Yousefi, 12 min) / ČSFD

V lese žijí všelijaká zvířátka a bytosti a ta se po setmění probouzejí k životu. Takoví jsou i malí chundelatí měsíčkodlaci, kteří milují všechno, co se leskne. Hlavně se ale touží dostat na velkou blyštící se kouli zvanou Měsíc a zkoušejí proto všemožné způsoby, jak toho docílit.

Švédský blok jsme připravili ve spolupráci s Velvyslanectvím Švédska, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem.