Severské kraťasy: Potrhlé Finsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných finských krátkometrážních filmů Potrhlé Finsko (70 min).

Snímky v bloku věnovaném Finsku spojuje „rázovitý“ humor, jehož prostřednictvím filmy zpracovávají úskalí moderní doby a konzumní společnosti a všímají si proměn rodinných, partnerských i přátelských vztahů. Vedle vtipných dialogů a groteskních point dojde také například na výrazový prostředek tance, satanistický metal či nečekaně vtipný potenciál ledové krajiny.

POŘADÍ FILMŮ – POTRHLÉ FINSKO
Už je dobře, Pekko (Kaikki hyvin, Pekka, 2016, Marja Pyykkö, 8 min)
Skladujte v chladu (Cold Storage, 2016, Thomas Freundlich, 9 min)
Na rtech (Huulilla, 2013, Joonas Rutanen, 9 min)
Letem světem supermarketem v pěti etudách (Through the Supermarket in Five Easy Pieces, 2017, Anna Maria Jóakimsdóttir Hutri, 9 min)
Zastavíme (Pysähdys, 2016, Pia Andell, 6 min)
Šťastné a veselé (Hyvää joulua, 2015, Matti Ijäs, 10 min)
Zasraní králíci (Saatanan kanit, 2017, Teemu Niukkanen, 17 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K FINSKÝM FILMŮM

Už je dobře, Pekko (Kaikki hyvin, Pekka, 2016, Marja Pyykkö, 8 min) / ČSFD

Pekka má plné zuby maskulinní dominance, ke které je v partnerském životě nucený. Rozhodne se proto tradiční mužskou roli jednou provždy odmítnout, což však jeho frustraci jen vyostří.

Skladujte v chladu (Cold Storage, 2016, Thomas Freundlich, 9 min) / ČSFD

Samotářský rybář objeví na zamrzlém jezeře prehistorického parťáka, se kterým si okamžitě padne do noty a propije s ním noc. Ale pak přijde ráno… Film ukazuje, že humor lze vyjádřit i prostřednictvím ledu a tance.

Na rtech (Huulilla, 2013, Joonas Rutanen, 9 min) / ČSFD

Dvanáctiletý Viljami vykročí z dětství do fáze dospívání a – paradoxně k tomu dojde mezi horskými drahami a autíčky v zábavním parku. Křehký snímek o chlapeckém zrání se natáčel v helsinském lunaparku Linnanmäki.

Letem světem supermarketem v pěti etudách (Through the Supermarket in Five Easy Pieces, 2017, Anna Maria Jóakimsdóttir Hutri, 9 min) / ČSFD

Taneční film sleduje rodinnou návštěvu supermarketu a s ní spojená úskalí. Snímek můžeme také chápat jako metaforu pěti živlů: země, vzduchu, ohně, vody a éteru. 

Zastavíme (Pysähdys, 2016, Pia Andell, 6 min) / ČSFD

Tramvaj mimořádně zastaví a za oknem stojí její expřítel… Krátký film o kruté pantomimické výměně bývalého páru ukazuje, že komunikace se nám často nedostává ve chvíli, kdy je potřeba, a jindy přichází až příliš pozdě…

Štastné a veselé (Hyvää joulua, 2015, Matti Ijäs, 10 min) / ČSFD

Potrhlá adaptace vánoční koledy situovaná do moderních Helsinek. V hlavní roli řidič tramvaje ztvárněný charakterním hercem Perttim Sveholmem.

Zasraní králíci (Saatanan kanit, 2017, Teemu Niukkanen, 17 min) / ČSFD

Raimo je Fin ve středním věku, který žije se svou ženou na okraji Helsinek. Jeho příjemná středostavovská bublina praskne, když se do vedlejšího bytu nastěhuje satanistická sekta, uctívající kult sexu. Snímek získal cenu za nejlepší krátký film na festivalech v Chicagu, Štrasburku, Edinburghu (Dawn Horror Film Festival) či v Tampere.