Severské kraťasy: Podmanivé Norsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných norských krátkometrážních filmů Podmanivé Norsko (81 min).

Norsko v kostce umí být okouzlující, ovšem s podtóny, z nichž vám naskáče husí kůže. Snímek Small Talk sleduje osudy jedné rozvětvené rodiny z jižního Norska prostřednictvím tří rodinných setkání a trefně dovádí jejich hlubokou náboženskou víru ad absurdum. V neobyčejné rodině vyrůstá i hlavní hrdinka animovaného filmu Moulton a já, alter ego režisérky Torill Kove. V Tunelu není neobvyklá ani tak rodina, která se vrací autem domů z výletu, nýbrž nemilosrdný svět, v němž je nucena žít. Blok doplní dva snímky ukazující spletitost milostných vztahů a spřízněných duší – v Poslední cestě nahlédneme do života dvou stárnoucích lyžařů na sklonku života jednoho z nich, kdežto Mezi dveřmi zachycuje příběh mladého páru, kterému se nevyhýbají problémy všedního dne a v němž se aspoň zčásti pozná každý z nás.

POŘADÍ FILMŮ – PODMANIVÉ NORSKO
Small Talk (2015, Even Hafnor, 21 min)
Mezi dveřmi (Møtes i døra, 2017, Det sporadiske filmkollektivet, 15 min)
Moulton a já (Moulton og meg, 2014, Torill Kove, 13 min)
Poslední cesta (Takk for turen, 2016, Henrik Martin Dahlsbakken, 18 min)
Tunel (Tunnelen, 2016, André Øvredal, 14 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K NORSKÝM FILMŮM

Small Talk (2015, Even Hafnor, 21 min) / ČSFD

Vítejte v Norsku v domě Dvergsnesových! Vlastně, v této poněkud dysfunkční rodině z Kristiansandu zase až tak vítáni nejste… Tři setkání během krátkého období s rodinou, na kterou jen tak nezapomenete. Zajímavá sonda do života hluboce věřících Norů z jižního Norska, z nichž si tento rádoby dokumentární snímek i tak trochu utahuje. Snímek byl na mezinárodním festivalu krátkých filmů v Bergenu i na festivalu norských krátkých filmů zvolen nejlepším kraťasem roku 2015.

Mezi dveřmi (Møtes i døra, 2017, Det sporadiske filmkollektivet, 15 min)

Poprvé na sebe doslova narazí ve dveřích autobusu. Náhoda, či osud, tomu chce, aby se Janne a Nader setkali znovu. Od té chvíle bok po boku bojují s nástrahami každodennosti i překvapeními, které přináší každý vztah, ale ne každý je ustojí. Jak si povedou Janne a Nader? Snímek má na svědomí nezávislý filmový kolektiv, jenž si zakládá na zpracování nápadů, dokud jsou čerstvé. Hlavní ženskou roli ztvárnila herečka Janne Heltberg, známá ze seriálu Okupace.

Moulton a já (Moulton og meg, 2014, Torill Kove, 13 min) / ČSFD

Sedmiletá dívka požádá své zcela nekonvenční rodiče o kolo. Jaký bicykl ale můžete čekat od otce, který se jako jediný ve městě honosí knírem, a od matky, která si šije šaty ze záclon? Autobiografický animovaný film režisérky Torill Kove, držitelky Oscara za nejlepší animovaný kraťas za Dánského básníka a nominace právě za snímek Moulton a já, se nostalgicky a vtipně vrací do Norska 60. let.

Poslední cesta (Takk for turen, 2016, Henrik Martin Dahlsbakken, 18 min) / ČSFD

Bývalý lyžařský šampión, pětašedesátiletý Roland, žije se svým někdejším švédským trenérem, devětasedmdesátiletým Bertilem, dlouhé roky na odlehlém statku, který je odstřižený od okolního světa. Když Roland odejde do důchodu, rakovina, která je jeho partnerovi diagnostikována, vrhá na jejich vřelé a pokojné soužití temný stín. Dojemné a přitom civilní drama o lásce a smrti. Bertila ztvárnil švédský herec Jan Malmsjö, který si zahrál také v Bergmanových filmech Fanny a Alexander a Scény z manželského života.

Tunel (Tunnelen, 2016, André Øvredal, 14 min) / ČSFD

Ocitáme se v budoucnosti, kde se lidstvo přemnožilo natolik, že společnost sáhla k radikálnímu řešení. Všichni souhlasili, všichni se však zároveň bojí. Jednou večer jede úplně normální rodina stejně jako tisíce dalších domů z výletu. Než se ale dostane zpátky do města, musí projet tajemným tunelem. Filmová adaptace povídky Alice Glaser jitří emoce a vyvolává otázky. Otce od rodiny, norského herce Kyrreho Haugena Sydnesse, znáte z filmů Max Manus, Lovci hlav nebo Domů na Vánoce.

Norský blok jsme připravili ve spolupráci s Velvyslanectvím Norska a Norským filmovým institutem.