Severské kraťasy: (Ne)všední Island

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných islandských krátkometrážních filmů (Ne)všední Island (96 min).

Islandský blok nabídne divákům jedinečnou možnost nahlédnout do běžného života ostrovanů, který vnějším pozorovatelům běžný vůbec připadat nemusí. Tři filmy se odehrávají na farmách uprostřed pustiny a spojuje je téma více či méně komplikovaných mezilidských vztahů. Kromě výtečné Poslední farmy režiséra Rúnara Rúnarssona, jenž je rovněž autorem nedávného vítěze festivalu Febiofest Ptáčata, je hlavním lákadlem islandského bloku syrový snímek Velrybí fjord, který na filmovém festivalu v Cannes v roce 2013 získal zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži krátkometrážních snímků. Třetím příspěvkem k tématu je chvílemi až nepříjemně vyhrocené drama Krev a mléko. Ponurou atmosféru izolovaných farem vyváží dvojice komedií: Když kočka není doma a Bazén Georga Erlingssona Merrita, který se postaral nejen o režii a scénář, ale nazpíval i závěrečnou píseň filmu. Z městského prostředí jsou také snímky Zkažená mládež Maličká pomoc. Celou sérii doplní ani ne jednominutový film Dech, který ilustruje natolik běžnou lidskou činnost, jakou je dýchání, a snímek Chcete změnit svůj život? téhož režiséra.

POŘADÍ FILMŮ – (NE)VŠEDNÍ ISLAND
Poslední farma (Síðasti bærinn, 2004, R. Rúnarsson, 17 min)
Zkažená mládež (Kennitölur, 2010, H. Ö. Árnason, 10 min)
Krev a mléko (Milk and Blood, 2014, M. Englmair, 10 min)
Když kočka není doma (While the Cat‘s Away, 2003, H. Jónsdóttir a U. Ösp, 5 min)
Chcete změnit svůj život? (Viltu breyta lífi þínu, 2010, E. Sveinsson, 16 min)
Maličká pomoc (Smá hjálp, 2010, H. Mía, 7 min)
Velrybí fjord (Hvalfjörður, 2013, G. A. Guðmundsson, 15 min)
Dech (Andardráttur, E. Sveinsson, 1 min)
Bazén (Potturinn, 2015, G. Erlingsson Merrit, 15 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K ISLANDSKÝM FILMŮM

Poslední farma (Síðasti bærinn, 2004, režie Rúnar Rúnarsson, 17 min) / ČSFD

Farmář Hrafn obědvá, jeho žena Gróa si dává šlofíka. Zvoní telefon. Volá dcera Lilja, která je má po víkendu oba odvézt do domova důchodců. Hrafn ale potřebuje ještě leccos zařídit a prosí dceru, aby rozhodně nejezdila dřív než v pondělí.

posledni farma

Zkažená mládež (Kennitölur, 2010, režie Hallur Örn Árnason, 10 min) / ČSFD

Desetiletou Guðrún si nečekaně zavolají do ředitelny, kde se dozví, že její džíp shořel. Rozbíhá se podivné vyšetřování a z Guðrún se zčistajasna stává hlavní podezřelá.

zkazena mladez

 Krev a mléko (Milk and Blood, 2014, režie Markus Englmair, 10 min) / ČSFD

Otec se synem společně hospodaří na mléčné farmě, ale příliš v lásce se nemají. Jednoho dne se v kravíně přihodí menší nehoda, která rozbouří dlouho potlačované city.

krev a mleko

Když kočka není doma (While the Cat‘s Away, 2003, režie Helena Jónsdóttir a Unnur Ösp Stefánsdóttir, 5 min) / ČSFD

… stará myš má pré. Kdykoli pedantská dcera odejde do práce, její zdánlivě nepříliš aktivní matka se promění v náruživou tanečnici. Hřejivý film o lidské důstojnosti, snech a soužití dvou generací ve stísněném městském bytě.

kdyz kocka neni doma

Chcete změnit svůj život? (Viltu breyta lífi þínu, 2010, režie Erlendur Sveinsson, 16 min) / ČSFD

Jednotvárný život osamělého staršího muže naruší záhadný telefonát slibující velkou změnu.

zmen svuj zivot

Maličká pomoc (Smá hjálp, 2010, režie Halla Mía, 7 min) / ČSFD

Děti vědí víc, než si myslíme. Vědí, v jakých situacích je možné věci zlepšit. V den svých čtvrtých narozenin vstane dívenka o něco dříve než ostatní v domě a spolu s kamarádem vyráží na dobrodružnou výpravu. Aby byly věci lepší.

malicka pomoc

 

 

 

 

Velrybí fjord (Hvalfjörður, 2013, režie Guðmundur Arnar Guðmundsson, 15 min) / ČSFD

Život na osamělé farmě na jihozápadě Islandu není nic pro slabé povahy. Své o tom vědí i dva dospívající bratři, Arnar a Ivar. Zatímco starší z nich hledá únikovou cestu, mladší se ho pokouší zachránit. Kromě úspěchu v Cannes film jen během loňského roku posbíral neuvěřitelných 27 mezinárodních ocenění.

velrybi fjord

Dech (Andardráttur, režie Erlendur Sveinsson, 1 min)

Nádech… výdech… nádech… výdech… Úplně obyčejní lidé a jejich příběhy v jedné minutě. Vítěz soutěže o nejlepší krátkometrážní, maximálně jednominutový film na Mezinárodním filmovém festivalu v Reykjavíku (RIFF).

dech

 Bazén (Potturinn, 2015, režie Georg Erlingsson Merrit, 15 min)

Zdá se, že podivínský starý mládenec nemá na práci nic jiného než se povalovat v horké vodě, dívat se na zprávy a chodit brzo spát. Je vlezlý, dogmatický a nechápe, jak mohou všichni pořád dělat tak strašné chyby.

bazén