Severské kraťasy: (Ne)spoutané Dánsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných dánských krátkometrážních filmů (Ne)spoutané Dánsko (97 min).

V letošním výběru se objevují zdánlivě rozmanité náměty, které ovšem spojuje problematika přijímání nových rolí ve společnosti či v rodinných a milostných vztazích. Jejich protagonisté se snaží vyrovnat s tím, co se po nich vyžaduje, a najít si v nových podmínkách vlastní místo. Tak se třeba Barbara ve filmu 26 musí smířit s tím, že se její vztah s kamarádkami s přibývajícími léty a vstupem do dospělosti proměňuje a už nikdy nebude jako dřív. Teď napořád zase tematizuje proměnu milostného vztahu a zkoumá, kam se vlastně s koncem vztahu vytratí city a partnerská vzájemnost. Hlavní hrdina snímku Vizitka se jakožto novopečený otec nachází ve zcela nové situaci, s níž si neví rady a raději před skutečností utíká. Experimentální video Cirque Inception si pohrává s posedlostí společnosti určovat atributy ženské krásy a s následnou posedlostí žen těchto atributů docílit. Zázrak na zadním sedadle zase nabídne tak trochu bláznivou grotesku, v níž se postavy objeví v nečekaných rolích. Do absurdity vyhnaný film Kapuce se odlehčenou formou zamýšlí nad tím, kam až je možné zajít v zákazech zahalování. Blok uzavře na mezinárodních festivalech oceňovaný snímek Úctyhodný muž, v němž se hlava rodiny ostatním čím dál víc vzdaluje a zoufale se snaží najít pevnou půdu pod nohama.

POŘADÍ FILMŮ – (NE)SPOUTANÉ DÁNSKO

26 (2018, Emma Lund Rasmussen, 12 min)
Kapuce (Trøjen, 2019, Ulrik Burhøj Jepsen, 6 min)
Teď napořád (Forever Now, 2017, Kristian Håskjold, 19 min)
Cirque Inception (2017, Joseph Valentino Palau, 5 min)
Vizitka (The Stranger Card, 2017, Joseph Valentino Palau, 16 min)
Zázrak na zadním sedadle (Med troen på bagsædet, 2018, Thea Juul Blay & Luna Green Hartvigsen, 19 min)
Úctyhodný muž (En værdig mand, 2018, Kristian Håskjold, 20 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K DÁNSKÝM FILMŮM

26 (2018, Emma Lund Rasmussen, 12 min) / IMDB

Barbara slaví 26, a tak s kamarádkami vyrazí na tradiční výlet k moři, kde podle zvyku na narozeniny každé z nich skáčou do vln. Vždycky to tak bylo. Tedy až do teď.

Kapuce (Trøjen, 2019, Ulrik Burhøj Jepsen, 6 min)

Ženu, která si vyrazí zaběhat, zastaví policie. Porušila totiž zákon o oblékání, a i když jim vlastní svědomí napovídá něco jiného, nezbývá jim než jednat tak, jak ukládá povinnost.

Teď napořád (Forever Now, 2017, Kristian Håskjold, 19 min) / ČSFD

William a Cecilie se po několika letech vztahu rozcházejí. Svůj smutek se rozhodnou vyléčit společně a za pomocí drog roztáčejí poslední divoký kolotoč plný emocí, vzpomínek a hořkosladkých okamžiků.

Cirque Inception (2017, Joseph Valentino Palau, 5 min)

Zúženým průhledem pozorujeme ženu, jak provádí svou každodenní péči o tělo tak, aby zapadla do společnosti. Experimentální snímek nahlíží kult krásy z jiné perspektivy.

Vizitka (The Stranger Card, 2017, Joseph Valentino Palau, 16 min) / IMDB

Stephan se nedávno stal otcem. Místo očekávané radosti ale přichází strach a nejistota, ve své nové roli se cítí nepatřičně a jako jediné východisko vidí se vším skoncovat. Pevně rozhodnutý vyrazí do města, ale nakonec ho přece jen něco zviklá a on zamíří k psychologovi, jehož vizitku našel doma na stole. Dokáže jeho rozhodnutí ještě něco zvrátit?

Zázrak na zadním sedadle (Med troen på bagsædet, 2018, Thea Juul Blay & Luna Green Hartvigsen, 19 min)

Nevyzpytatelné cesty Páně svedou dohromady osudy tří sobě navzájem zcela cizích lidí, aneb potká se kněz, těhotná žena a instalatér… Bláznivá groteska o nevypočitatelnosti osudu.

Úctyhodný muž (En værdig mand, 2018, Kristian Håskjold, 20 min) / ČSFD

Erik pracuje noc co noc ve svém pekařství. Jeho jediným nočním společníkem je rozhlasový pořad, do kterého se sám neúnavně snaží probojovat a získat titul „Vtipálek týdne“. Rodině se vzdaluje čím dál víc a jeho snaha vztahy obnovit selhává. Aniž by si toho ostatní všimli, upadá do čím dál hlubší deprese, která vyústí v zoufalý výkřik o pomoc.