Severské kraťasy: Ironické Norsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných norských krátkometrážních filmů Ironické Norsko (85 min).

Letošní norský blok je převážně laděný na ironickou notu. Snímek Je třeba zabít Zakariassena nás zavádí do severního Norska a typického tamního prostředí – do továrny na zpracování ryb. Hned po tomto humorném, ale přímočaře a nemilosrdně podaném filmu následuje tak trochu bláznivá animovaná hříčka Pekař. Ironii a absurditu potom dovádí k dokonalosti závěrečný film Plešoun, který v bloku také reprezentuje severní Norsko a nechybí v něm výrazná hudební složka. Tyto snímky, které je potřeba brát s nadsázkou, prokládají filmy vážnější a přemýšlivéManželství a Superhrdinové do postele nemusí zkoumají rodinné vztahy a tematizují nezvyklé manželství, respektive tragickou událost v rodině. Sámsky laděný Kouzelný čas a Jasonovo komiksové Pšt! charakterizuje nezaměnitelná animace a podmanivá atmosféra.

POŘADÍ FILMŮ – IRONICKÉ NORSKO

Manželství (Et ekteskap, H. Roselund, 2010, 16 min)
Kouzelný čas (Den magiske tiden, K. Aune, 2013, 10 min)
Je třeba zabít Zakariassena (Zakariassen må dø, M. Pettersen, 2011, 23 min)
Pekař (Bakern, K. Aune, 2011, 4 min)
Superhrdinové do postele nemusí (Superhelter har ikke leggetid, J. Hansen, 2010, 10 min)
Pšt! (Shhh!, R. Næss, 2010, 10 min)
Plešoun (Skallamann, M. Bock, 2011, 12 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE K NORSKÝM FILMŮM

Manželství (Et ekteskap, 2010, režie Henning Roselund) / ČSFD

Geir je Nor a starý mládenec. Tina je mladá a krásná Ruska, která přijíždí do Norska, aby se za Geira vdala. Sledujeme první týden jejich společného života. Hlavní role ztvárnili zkušený norský herec Jørgen Langhelle a krásná německo-ukrajinská herečka Irina Potapenko. Film dostal cenu za nejlepší krátkometrážní snímek na mezinárodním festivalu v Abú Zabí.

et ekteskap

Kouzelný čas (Den magiske tiden, 2013, režie Kine Aune) / ČSFD

Osou tohoto animovaného příběhu je putování sobího mláděte, které se ztratilo své mamince a svému stádu. Snímek bere diváka na poetickou pouť minulostí a přítomností viděnou očima sobího mláděte, které zažívá svůj kouzelný čas. Pouť inspirovanou koloběhem přírody a sámským prostředím.

den magiske tiden

Je třeba zabít Zakariassena (Zakariassen må dø, 2011, režie Magne Pettersen) / ČSFD

Tato černočerná komedie vypráví o muži, kterého všichni kolem nesnášejí nebo ho alespoň hodně nemají rádi – od manželky, přes známé až po podřízené v práci. Zakariassenovi se ale taky často nedaří, až by ho divák politoval. Okolí je ale jiného názoru a v továrně na zpracování lososů, kterou Zakariassen provozuje, už se schyluje k rozhodujícímu úderu. V hlavní roli se představí hojně obsazovaný, (nejen) seriálový herec Hallvard Holmen.

zakariassen

Pekař (Bakern, 2011, režie Kine Aune) / ČSFD

Co se stane s pekařem žijícím na malém ostrůvku, když ho přestanou navštěvovat zákazníci, kteří už o jeho výrobky nemají zájem? Kratičký film svéráznou animací a rapovým podáním zpracovává báseň od norské básnířky Inger Hagerupové.

bakern

Superhrdinové do postele nemusí (Superhelter har ikke leggetid, 2010, režie Jim Hansen) / ČSFD

Šestiletý Bent se nemůže dočkat, až se jeho táta vrátí ze služební cesty. Čas si krátí hraním s figurkami z Hvězdných válek, souboji se světelnými meči a létáním s vesmírnými plavidly. Proč se ale maminka chová dnes tak zvláštně a nemá daleko k slzám? Odváží se Bent zeptat, co se stalo?

superhelter

Pšt! (Shhh!, 2010, režie Robert Næss) / ČSFD

Dojemný příběh lásky ptáka jménem Arne a jeho milované Belindy, která upadá do kómatu. Tento animovaný snímek je založený na prvním příběhu z povídkové sbírky Pšt! světoznámého komiksového autora Johna Arneho Sæterøye, který své komiksy vydává pod pseudonymem Jason.

jason-shhh2

Plešoun (Skallamann, 2011, Maria Bock) / ČSFD

Jonas se v parku zapletl s neznámým plešatým mužem. Jeho prožitek byl tak intenzivní, že se s ním musí svěřit rodičům a pak i celému městu. Tenhle humorný snímek vás přiměje broukat si ústřední melodii ještě dlouho po odchodu z kina. Plešoun se objevil na více než padesáti mezinárodních festivalech krátkých filmů a sklidil spoustu nadšených ohlasů a celou řadu cen včetně ceny BAFTA. V hlavní roli se představí výrazný norský divadelní a filmový herec Frank Kjosås.

skallamann