Severské kraťasy: Hořkosladké Švédsko

Skandinávský dům v rámci festivalu Severské kraťasy uvádí blok současných švédských krátkometrážních filmů Hořkosladké Švédsko (87 min).

Sedm filmů v tomto bloku charakterizují pocity melancholie, samoty, nenaplněné lásky a více či méně  nostalgické vzpomínky na minulost. Úvodní snímek Řezníkův valčík nás na jeden den zavede na různá místa Švédska, kde hlavní postavy prožívají každodenní strasti a touhu přiblížit se druhému. V oceňoveném snímku Jonase Odella Nikdy jako poprvé vzpomínají postavy na čas, kdy přišly o nevinnost, a to jak  chtěně, tak proti své vůli. Na temnou notu pokračuje snímek Udušení o smrti dvou lidí, kteří musí pykat za svou lásku. V ultra vtipném Las Palmas se setkáváme s batoletem, které si na Kanárských ostrovech vyhazuje z kopýtka. Animovaný film Pohádka na dobrou noc vypráví o ztrátě milované osoby. Do minulosti nás zavede i snímek Podběl, ve kterém hlavní hrdinka vzpomíná na vztah, který ovlinil celý její další život. Prohlídku zakončí slavná Hudba pro jeden byt a šest bubeníků o skupině lidí, kteří se vloupají do bytu na předměstí, aby si mohli jen tak zajamovat na různých předmětech každodenní spotřeby. Většina filmů získala nebo byla nominována na prestižní švédskou cenu Guldbaggen za nejlepší krátký film.

POŘADÍ FILMŮ – HOŘKOSLADKÉ ŠVÉDSKO
Řezníkův valčík (Slaktarens vals, A. Zackrisson, 2014, 14 min)
Nikdy jako poprvé (Aldrig som första gången!, J. Odell, 2006, 14 min)
Udušení (On Suffocation, J. Malmqvist, 2003, 7 min)
Las Palmas (Las Palmas, J. Nyholm, 2011, 14 min)
Pohádka na dobrou noc (En nattsaga, M. Lindström, 2005, 15 min)
Podběl (Tussilago, J. Odell, 2010, 14 min)
Hudba pro jeden byt a šest bubeníků (Music For One Apartment And Six Drummers, J. Stjärne Nilsson, O. Simonsson, 2001, 9 min)

Filmy uvádíme v původním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

ANOTACE KE ŠVÉDSKÝM FILMŮM

Řezníkův valčík (Slaktarens vals, 2014,  režie Anna Zackrisson) / ČSFD

Snímek se odehrává během jednoho dne ve Švédsku. Od rozbřesku ve Västerviku do západu slunce ve Stockholmu sledujeme několik různých postav a střípky jejich každodenního života. Tyto střípky dohromady vytváří celistvý obraz Švédska v roce 2014. Řezníkův valčík je příběh o samotě a touze po lidském sblížení.

Reznikuv valcik

Nikdy jako poprvé (Aldrig som första gången!, 2006, režie Jonas Odell) / ČSFD

Animovaný film Jonase Odella se skládá z dramatizovaných rozhovorů, ve kterých různí lidé líčí svou ztrátu nevinnosti. Film získal v roce 2006 Zlatého medvěda na festivalu Berlinale za nejlepší krátkometrážní film, jakož i domácí cenu Guldbaggen.

Tenkrat poprve

Udušení (On Suffocation, 2003, režie Jenifer Malmqvist) / ČSFD

Co se stane, když se systém stane důležitějším než lidský život? V blíže nespecifikované
zemi jsou popraveni dva muži za svůj homosexuální vztah. Strhující němý snímek diváka přinutí k zamyšlení nad otázkou lidských práv a totalitních společností, které za ideologicky špatnou volbu partnera dokáží udělit ten nejtvrdší trest.

uduseni

Las Palmas (Las Palmas, 2011, režie Johannes Nyholm) / ČSFD

V cenami ověnčeném snímku se setkáváme s batoletem zosobňujícím dámu ve středních letech na dovolené na Kanárských ostrovech. Chová se jako typická turistka: opíjí se v restauraci, přehání to s opalováním, snaží se seznámit s novými lidmi a tropí všeobecnou ostudu. Hlavní postavu ztvárnila režisérova dcerka Helmi. Trailer k filmu zhlédlo jen v roce 2011 na YouTube více než 15 milionů lidí a získal cenu za nejlepší krátký film na festivalu v Cannes.

las palmas

Pohádka na dobrou noc (En nattsaga, 2005, režie Maja Lindström) / ČSFD

Rodiče by svým dětem rádi řekli, že život je jako pohádka se šťastným koncem. Jedné noci, když jsou všichni v říši snů, se ale stane něco, na co se nikdo neodvážil pomyslet. Pak už nic není jako předtím. Jak se rodina se ztrátou blízkého člověka vyrovná?

pohadka na dobrou noc

Podběl (Tussilago, 2010, režie Jonas Odell) / ČSFD

Animovaný film pojednává o vzpomínkách ženy zapletené do tzv. Operace Leo, jejímž cílem byl únos ministryně práce Anna-Greta Leijon. K pokusu, za kterým stála skupina levicových radikálů, došlo v roce 1977.

tussilago

Hudba pro jeden byt a šest bubeníků (Music For One Apartment And Six Drummers, 2001, režie J. Stjärne Nilsson, O. Simonsson) / ČSFD

Šestice bubeníků se po odchodu staršího páru z domu podílí na dobře naplánovaném hudebním útoku na jejich středostavovský byt. Hraním na věci každodenní spotřeby předvedou koncert ve čtyřech aktech: v kuchyni, ložnici, koupelně a obýváku. Film byl předzvěstí navazujícího celovečerního snímku Sound of Noise.

hudba pro jeden byt a sest bubeniku