Severské knihy, které obsahují alespoň jednu báseň

Čtenářská výzva #ReadNordic na březen 2016 – knižní inspirace


  bleší cirkus na cestěLena Sjöberg: Bleší cirkus na cestě

Švábi v námořnickém obleku, bázlivé noční můry a křivolaké úzké uličky. Nová obrázková kniha Leny Sjöberg přináší poutavý příběh dvou cirkusových blech ve velkoměstě Madridu. Mezi vysokými podpatky, řvoucími neony a burácejícími skútry tu spolu žijí jedna velká a jedna malá blecha, popíjejí pivo a po obědě drží siestu.

transtromer_prijde-smrtTomas Tranströmer: Přijde smrt a vezme míry

Laureát Nobelovy ceny za literaturu je jako básník známý po celém světě – jeho básně vyšly v překladech do 60 jazyků, přičemž jen v angličtině existuje víc než 20 vydání jeho veršů. Tranströmerova silná a vznešená poezie z něj dokonce udělala kultovního autora.

svedske_pohadkyŠvédské pohádky (ed. Miroslav Pošta)

Víte, proč medvěd nemá ocas, jak děvče přelstilo obra, co všechno provedli hlupáci z Tälje a proč se psi očichávají? Švédsko, to není jen Astrid Lindgrenová a severské krimi, ale také lidové pohádky, které jsou stejně zábavné, dojemné a napínavé jako ty naše.

moje temné srdceAntti Tuomainen: Moje temné srdce

Napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč matka před dávnými lety beze stopy zmizela a kdo je vlastně zodpovědný za to, že v dětství osiřel. Svého otce totiž nikdy nepoznal. Při rozkrývání střípků dvacet let zasuté minulosti Aleksi Kivi zjistí, že jeho matka krátce před zmizením udržovala vztah se svým zaměstnavatelem

sarjanen_bila_smrtPetri Sarjanen: Bílá smrt

Životní příběh legendárního finského odstřelovače Sima Häyhäho, nenápadného, drobného chlapíka, který za Zimní války se Sovětským svazem výrazně zasáhl do těžkých bojů o řeku Kollaa. Jeho přesný, takřka neomylný střelecký um budil v řadách nepřítele oprávněnou hrůzu a vysloužil mu přezdívku Bílá smrt.

místo ženyVilja-Tuulia Huotarinenová: Místo ženy

Poezie prodchnutá severem, nostalgií i dnešním Finskem. Základní osnovou téměř celého díla je střet současné moderní ženy se starými zakořeněnými zvyklostmi. Mladá žena je zde originálním způsobem zachycena v různých časových obdobích, analyzuje linie vztahů vnučka – matka – babička, zamýšlí se nad institucí manželství, otevřeně hovoří o ženské fantazii, přáních, nesplněných tužbách a snech.

představy o 20. stoletíPeter Høeg: Představy o 20. století

Debut Petera Høega, který byl označen za nejlepší dánskou prvotinu desetiletí a autor za něj sklidil několik literárních cen. Kniha je svérázně pojatými dějinami dánských představ, které si Dánové o sobě vytvářeli v posledních zhruba pěti stech letech. Autor se s nimi nemilosrdně vyrovnává v duchu magického realismu.

vražda na hallandoviPia Juulová: Vražda na Hallandovi

Stárnoucí spisovatelku Bess probudí jednou ráno výstřel. Její partner leží na náměstíčku před jejich idylickým domovem mrtvý. Zbloudilá střela? Úkladná vražda? Přitom Bess na tom už delší dobu není nejlépe. Dceru Abby z předchozího vztahu deset let takřka neviděla, svého šestadevadesátiletého dědečka jakbysmet. Velmi netradiční detektivka.

 

lhářMartin A. Hansen: Lhář

Fiktivní deníkové zápisky z ostrova pravdy se týkají několika dní, kdy na pozadí syrové krásy severské přírody vrcholí krize nenaplněného milostného vztahu. Až na konci se čtenář dozvídá, že deník vznikl dlouho poté, co se události odehrály, aby vypravěč sám sobě dodatečně zdůvodnil svou osudovou samotu.

pyramidaKjartan Fløgstad: Pyramida

Ruské hornické město Pyramida, které mělo být ztělesněním sovětské ideologie a bylo tak i prezentováno, bylo až do roku 1998 jedním z největších sídel na Špicberkách. Po ukončení důlní činnosti lidé místo opustili a zbylo jen město duchů.

 

malý kruhJan Erik Vold: Malý kruh

Jan Erik Vold je jednou z nejvýraznějších postav soudobé norské poezie – jako básník, esejista, společenský debatér, protagonista žánru Jazz & Poetry. Jeho básně charakterizuje smysl pro hloubku i nesamozřejmou jednoduchost výrazu, nakažlivý entuziasmus i civilní a pestrá imaginace.

historie srdceOle Martin Høystad: Historie srdce

V centru pozornosti neobvyklé knihy norského profesora Oleho Martina Høystada stojí srdce jako kulturní fenomén. Autor sleduje jeho vnímání v prvních písemných kulturách Blízkého východu, v antické filozofii a v Bibli, vydává se po stopách arabského vlivu na rytířskou kulturu vrcholného středověku, aby zachytil okamžik zrození romantické lásky.

eddica minoraEddica minora (ed. Jiří Starý)

Soubor staroseverských básní doby vikinské a období skandinávského středověku, dochovaných roztroušeně na pergamenech. V tomto unikátním korpusu jsou obsaženy zejména ságy o dávnověku, které popisují život a slavné činy dávných severských hrdinů, najdeme zde ale také další básně a zlomky, texty právní, magické aj.

 

Další tipy v sekci Nové knihy našich webových stránek a na portálu iLiteratura.cz.

Většinu knih zakoupíte v internetovém knihkupectví Kosmas.

logo_iliteratura    Kosmas-logo-JPG300