Severské knihy, ve kterých je hlavní postavě méně než 18 let

Čtenářská výzva #ReadNordic na září 2015 – knižní inspirace


lovec Jan Kjær: Lovec – čas volby

Lukovi je právě 14 let. Městský šaman mu má přidělit místo mezi lovci a určit, ke kterému z nich půjde do učení. Luka čeká nepříjemné překvapení. V jeho srdci se skrývá lovec, který do města vůbec nepatří. Luka se záhy zúčastní děsivého lovu, na kterém musí bojovat o vlastní život a vyzkoušet si, jak dokáže ovládat své nové schopnosti.

pavlíkJens Sigsgaard: Pavlík sám na světě

Pavlík se probudil a zjistil, že je doma sám. Ale nejen doma, je sám na celém světě. Pavlík je moc rád, že je SÁM. Může si dělat, co se mu zachce, jít kamkoliv a vzít si, na co jen pomyslí. Dokonce jede sám i tramvají… Jak dlouho asi Pavlíkovi radost vydrží? Je opravdu tak úžasné zůstat úplně sám?

paxÅsa Larssonová – Ingela Korsellová: PAX

V městečku Mariefred se začínají dít podivné věci. K životu se probouzejí nadpřirozené bytosti. Tajná knihovna ukrytá pod kostelním návrším přitahuje zlé síly. Její ochrana slábne a svět se ocitá v ohrožení. V těchto nejistých časech sem do pěstounské rodiny přicházejí bratři Alrik a Viggo, kteří byli vybráni, aby pomohli chránit tajnou knihovnu.

gorila a jáFrida Nilsson: Gorila a já

Hlavní hrdinkou knihy je osmiletá Jonna, která žije v dětském domově. Ředitelka ji nemá ráda a ochotně ji předá k adopci děsivé Gorile, která do domova jednoho dne přijede v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí, myslí si, že ji chce sníst, ale postupně se s ní spřátelí.

tatu a patuAino Havukainen, Sami Toivonen: Tatu a Patu

Pomocí teleaktivního laserového paprskovače se prachobyčejní kluci z Podivína Tatu a Patu promění v Aktivátora a Metrmana. Malí hrdinové se hned pustí do boje se superzloduchy a nepravostmi a vydají se zbavit město Suprnice obřích balení, která ochromila život jeho obyvatel.

ruda jako krevSalla Simukková: Rudá jako krev

Lumikki Anderssonová je svéhlavá sedmnáctiletá dívka, která má ráda samotu a silnou černou kávu. Jednoho rána ale objeví ve školní temné komoře sušící se řadu pětiseteurových bankovek. Ve vzduchu visí pach krve. Nález bankovek od základů otřese jejími zásadami, obrátí její všední život vzhůru nohama a vtáhne ji do světa drogových dealerů.

ostrovRoy Jacobsen: Ostrov

Drama rodiny žijící osaměle na malém ostrově ihned zaujme čtenáře archetypální silou vyprávění o lidech zápasících s drsnou přírodou. Hlavní hrdinkou románu, opírajícího se o skutečný příběh, je Ingrid, dcera rybáře Hanse Barroye, který se svou hrdinou žije na osamělém ostrově. Když příběh začíná, jsou Ingrid pouhé tři roky…

annaJostein Gaarder: Anna. Jaký bude rok 2082?

Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní – po gaarderovsku – prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, zapne počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak.

sjon-mesicni-kamen- Sjón: Měsíční kámen

Je podzim roku 1918, poslední rok první světové války. Obyvatelé 15tisícového Reykjavíku pozorují oblohu zbarvující se září ohně a plynů ze sopečných výbuchů. V tomto mikrokosmu se pohybuje šestnáctiletý chlapec, citově vyprahlý sirotek, který si vydělává obsluhou místních homosexuálů a žije filmy promítanými ve dvou reyk­javických biografech.

Další tipy v sekci Nové knihy našich webových stránek a na portálu iLiteratura.cz.

Většinu knih zakoupíte v internetovém knihkupectví Kosmas.

logo_iliteratura Kosmas-logo-JPG300.