Severské kapely na letních festivalech 2019

I letos navážeme na sérii předešlých článků a opět vám představíme severské interprety, se kterými se letos můžete setkat na českých a slovenských letních festivalech – pokud na léto ještě nemáte plány, zbystřete!

Festivaly jsou seřazeny chronologicky, tedy podle data konání. Jak už bývá tradicí, dozvíte se nejen důležité praktické informace, ale také jména pozvaných umělců ze Skandinávie. Tentokrát seznam rozšiřujeme i o několik kapel z Pobaltí.

Je libo finský death metal, švédské techno, či snad dáte přednost islandskému hip-hopu?

Červen

Rockový slunovrat

31. května – 1. června 2019, Řevnice

Ještě před vypuknutím letního šílenství můžete zahájit svou festivalovou sezónu na Rockovém slunovratu. Kromě Švédů Royal Republic do Řevnic dorazí i estonští experimentátoři I Wear* Experiment.

Metalfest Open Air

31. května – 3. června 2019, Plzeň

Hned na úvod tu máme také stálici v podobě Metalfestu. Plzeňský svátek všech metalistů bude zahájen 31. května, potrvá celý víkend a na své si přijdou fanoušci hned několika notoricky známých kapel, které jistě není třeba dlouze představovat.

Finsko budou reprezentovat Amorphis, Beast in Black, Korpiklaani, Stratovarius a The 69 Eyes. Zahanbit se nenechají ani švédské kapely Amon Amarth, Arch Enemy, Civil War a HammerFall. Těm, jež si rádi rozšiřují obzory mladšími hudebními projekty, by neměli ujít ani metalcoroví Imminence.

Oldies Festival

15. června 2019, Ostrava

Na tomto poněkud netradičním festivalu, věnovanému hudebním legendám minulosti, mají návštěvníci možnost poslechnout si dánské Safri Duo. Pokud vám tento název nic neříká, vězte, že hit Play-A-Live vám paměť osvěží!

Metronome Festival Prague

21.-22. června 2019, Holešovické výstaviště (Praha)

Z islandského hlavního města přijedou na pražský Metronome Festival Reykjavíkurdætur. Dcery Reykjavíku se představí jako desetičlenná, čistě dívčí hiphopová skupina.

Hradecký slunovrat

28. a 29. června, Opava

Na tomto festivalu, který se koná na v prostorách státního zámku Hradec nad Moravicí, si můžete poslechnout finskou world music v podání kapely Värttinä.

Červenec

Beats for love

3.-6. července 2019, Ostrava

Na začátku července vypukne festival Beats for love, na který zavítá i Orjan Nilsen – norský DJ a producent.

Obscene Extreme

3.-7. července 2019, Trutnov

Pro příznivce tvrdších žánrů je tu ve stejném termínu Obscene Extreme, festival s více než dvacetiletou tradicí. Těm, kteří holdují grindu, by neměli ujít norští Makkmat a švédští Beaten to Death. Ze Švédska pocházejí i detathmetalisté Deranged. S rovněž švédskými Vomitory budete zase moci oslavit 30. výročí existence.

Rock for People

4.-6. července 2019, Hradec Králové

Multižánrový festival Rock for People jistě není třeba dlouze představovat. Na které severské interprety se zde ale můžeme těšit? Pozornosti milovníkům melodického death metalu by určitě neměla ujít švédská kapela In Flames, která patří mezi headlinery. Tahákem jistě bude i estonský rapper Tommy Cash se svou bizarní směsí rapu a elektroniky. Pestrý line-up pak doplní kombinací popu a techna dánské duo Farveblind.

Pekelný ostrov

5.-6. července 2019, Holýšov

Do Holýšova letos zavítají notoricky známá monstra z Finska. Jedná se o kapelu Lordi, kterou na první pohled poznají i ti, kteří metalu neholdují.

Masters of Rock

11.-14. července 2019, Vizovice

V červenci nám několik rockových a metalových kapel přinesou také Masters of Rock. Nejhojněji letos bude zastoupené Švédsko – svou účast zatím potvrdili cyHra, Dark Tranquillity, Deathstars, Evergrey, Follow The Cipher, The Night Flight Orchestra a dánsko-švédští Amaranthe.  Dále se představí Finové Battle Beast a Children of Bodom. Chybět nesmí ani legendární Tarja Turunen. Z Norska do Vizovic dorazí Dimmu Borgir a Satyricon.

Mighty Sounds

12.-14. července 2019, Tábor

I na táborský festival Mighty Sounds letos zavítá několik severských hostů. Tentokrát však žádný metal nečekejte! Norští punkeři Turbonegro a Domi, jejich folkovější krajané Greenland Whalefishers a švédští hiphopeři Looptroop Rockers – ti všichni letos přislíbili svou účast.

Colours of Ostrava

17.-20. července 2019, Dolní Vítkovice

Netradiční severské interprety bude možno vidět na Colours of Ostrava. Norský trumpetista Mathias Eick posluchačům předvede, jak vypadá pravý severský jazz, a islandský multiinstrumentalista Ólafur Arnalds nás zavede do svého sugestivního světa fantazie. Pod pseudonymem se pro změnu skrývá dánská zpěvačka, které není cizí electro, soul ani pop. Pobaltské země zastoupí estonská pětice Holy Motors, která rovněž překračuje hranice žánrů a pohrává si například se shoegazem či country.

Aggresive Music Fest

19.-20. července 2019, Pohoří u Dobrušky

Festival Aggresive Music Fest nabídne jednu z mála možností slyšet toto léto některou z pobaltských kapel. V tomto případě jde o lotyšskou skupinu Undusted, která se specializuje na djent a groove.

Benátská noc

25.-28. července, Liberec

Na již klasickém festivalu Benátská noc se letos jako hlavní host objeví švédští Europe.

Srpen

Brutal Assault

7.-10. srpna 2019, Jaroměř

V našem seznamu nesmí pochopitelně chybět ani jeden z největších metalových festivalů u nás, Brutal Assault. I letos čítá jeho line-up celou řadu severských interpretů různých žánrů i zaměření, kteří se začátkem srpna představí v pevnosti Josefov. Těšit se můžeme jak na již legendární hudební seskupení, tak na nové a neotřelé projekty.

Neuvěřitelných 11 kapel k nám dorazí ze Švédska. V abecedním pořadí se jedná o Cult of Luna, Diablo Swing Orchestra, Dr. Living Dead, Hypocrisy, dále Letters From The Colony, Meshuggah, Raised Fist, Soilwork, The Arson Project, Therion a také Wolfbrigade.

Chybět nebudou ani finští sousedé Counting Hours, Ensiferum, Omnium Gatherum, Shape of Despair či Vargrav.  Nemalý počet kapel dorazí i z Norska – přesněji se jedná o Combichrist, Emperor, Kraanium, Manes, Nordjevel, Taake a Ved Buens Ende a projekt Youtubera Lea Moracchioliho Frog Leap.

Hexis, Slaegt a Taphos nám zase dají okusit trochu Dánska. Odsud ostatně pochází také zpěvačka Amalie Bruun, která se představí se svým projektem Myrkur. Jen stěží si pak lze představit severštější kapelu, než jakou je mezinárodní uskupení Heilung. Svého zastoupení se dočká i Pobaltí, a v to v podobě litevských zakuklenců Au-Dessus.

Pod parou

15.-17. srpna 2019, Vyškov

Na festival Pod parou, který po mnoha letech musel změnit lokaci, dorazí švédští punk rockeři Satanic Surfers a hardcoreoví Victims.

Rock Heart

15.-17. srpna 2019, Moravský Krumlov

Souběžně s předchozím festivalech probíhá i Rock Heart. I zde se mohou posluchači těšit na severskou muziku – Moravský Krumlov letos přivítá dánskou legendu King Diamond, finské symfoniky Apocalyptica a také švédskou skupinu Avatar.

Dobršská brána

16.-17. srpna 2019, Dobrš

Pro změnu norští hosté přijedou na mezinárodní hudební festival Dobršská brána. Přesněji se bude jednat o vokální soubor Trio Mediaeval, který vystoupí spolu s hudebníkem Arve Henriksenem.

Mácháč

23.-24. srpna 2019, Doksy

Ve druhé polovině srpna ožije i pláž Klůček u Máchova jezera.  Tentokrát nás – spolu s řadou jiných interpretů – rozpohybují hned dva švédští dýdžejové, konkrétně Christian Smith a Kaaze.

Prague Gothic Treffen

23.-24. srpna 2019, Praha

Na konci festivalové sezóny proběhne také další ročník Prague Gothic Treffen. Program zatím není kompletní, už nyní ale přislíbili účast synthpopeři Kite ze Švédska.

Slovenské festivaly

Se severskými interprety se budeme moci setkat také na některých slovenských festivalech. Krátký dodatek jsem se zde rozhodla věnovat dvěma z nich, a to festivalům Pohoda a Gothoom.

11.-13. července se mohou fanoušci hudby opět těšit na jeden z největších slovenských festivalů, a sice festival Pohoda, který i letos proběhne na trenčínském letišti. Mezi headlinery se letos objeví například švédská indie-popová zpěvačka Lykke Li, její krajané Viagra Boys pak zaujmou hlavně milovníky post punku. Zajímavou podívanou jistě zajistí i finsko-beninská kapela Helsinki Cotonou Ensemble, v jejíchž hudbě se mísí afrobeat, jazz a funky.

Jubilejní 10. ročník metalového festivalu Gothoom se pak uskuteční 18.-20. července v obci Revištské Podzámčie. Příznivci tvrdších žánrů se zatím mohou těšit na několik švédských kapel – konkrétně na blackmetalisty Dark Funeral a na deathmetalové Necrophobic a Vomitory. Na Gothoomu se také představí švédsko-britský deathmetalový projekt Just Before Dawn.

Autor článku: Kateřina Běláková, Skandinávský dům

Zdroj fotografií: https://www.rockforpeople.cz/, https://www.ctk.cz/ (David Taneček)