Severské kapely na letních festivalech 2015

Stejně jako každé léto se mohou i čeští hudební fanoušci těšit na to nejlepší ze severské hudební scény nejrůznějších žánrů, od hvězdných jmen až po nováčky.

Hudební léto i přes vzrůstající popularitu červnových festivalů (tedy zejména hradeckého Rock for People a plzeňského Metalfestu) tradičně začíná 9. července ve Vizovicích rockovým festivalem Masters of Rock, kde již poněkolikáté vystoupí legendy symphonic metalu a jeden z hlavních hudebních exportních produktů Finska, tedy skupina Nightwish, která přijede představit své nejnovější album Endless Forms Most Beautiful. Z Finska přijede také v Česku velmi populární power metalová kapela Sonata Arctica, zatímco Švédsko budou zastupovat heavy/power metalové hvězdy Hammerfall, kteří se během své více než dvacetileté kariéry stali v Česku jednou z vůbec nejpopulárnějších metalových skupin. Podpoří je také méně známí švédští power metalisté Bloodbound a death metalová skupina Avatar.

Letní sezona bude pokračovat multižánrovým Colours of Ostrava, který se letos odehraje 16.–19. července a jednou z hlavních hvězd bude islandská hudebnice Björk, která měla na Colours vystoupit již před třemi lety, ale nakonec vystoupení odvolala kvůli problémům s hlasivkami. Kromě ní uslyšíte například i švédského indie folkového písničkáře Josého Gonzáleze nebo islandskou elektrem inspirovanou senzaci Vök.

Pro velkou část hudebních nadšenců je ale každoročním vyvrcholením festivalové sezóny metalový Brutal Assault, který se letos v jaroměřské pevnosti Josefov odehraje 5.–8. srpna a díky svému již dvacátému výročí jistě line-upem nezklame – jako již tradičně můžeme očekávat zveřejnění některých velkých jmen až na poslední chvíli, ale již teď si výběr severských kapel z prakticky všech metalových žánrů zaslouží pozornost – tradiční hudební velmoc, Norsko, zastupují avantgardní Arcturus, kteří jsou na hudební scéně již od roku 1987, Dødheimsgard, kteří se během své kariéry také posunuli od tradičního black metalového zvuku do mnohem experimentálnější roviny, viking metaloví Einherjer, black metalisté Enslaved, kteří jsou jedna ze stále aktivních legend metalových devadesátých let v Norsku, i když od té doby jejich zvuk nabyl podstatně modernější podoby, nebo třeba black- trashový projekt Sarke.

Největší hvězdou a jedním z headlinerů ale nepochybně bude legenda norské hudby i black metalu obecně Mayhem. Milovníci Švédska potom mohou ocenit například death metalovou skupinu Bloodbath, ve které hrají i členové Opeth, Katatonie nebo Paradise Lost, doom metalovou ikonu Candlemass, samotnou Katatonii, ale samozřejmě především další black metalovou legendu Marduk, která na letošním Brutal Assaultu zcela naposledy vystoupí se svojí jedinečnou show, kdy během svého setu odehrají celé album Panzer Division Marduk.

Jako země proslavená právě hudbou nezůstane v pozadí ani Island, letos reprezentovaný trojicí svých asi vůbec nejznámějších metalových skupin, tedy viking metalovou kapela Skálmöld, black metalovým objevem Svartidauði, kteří sice od svého vzniku nahráli zatím jen dvě EP, přesto jsou jejich show na rodném Islandu legendární, a zahráli si již na většině velkých evropských metalových festivalů, dokonce i po boku takových legend jako Mayhem, Behexen nebo Hate. Třetím zástupcem islandské hudby bude pak jedna z nejslavnějších a kritikou nejoceňovanějších kapel moderní tvrdé hudby vůbec, těžko zařaditelná post-metalová skupina Sólstafir, která v Jaroměři posluchače nadchla již v roce 2012.

Autor článku: Johana Lajdová, Skandinávský dům

Zdroje obrázků: www.colours.cz, brutalassault.cz