Severské filmy na festivalu Febiofest

Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO. Začínal jako akce pořádaná téměř bez peněz, ale s nadšením pro přátele a filmové fanoušky, se během let proměnil ve velký filmový festival, který si ale stále zachovává svůj původní profil a cíl: všechno pro diváka.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Festival podobně jako v minulých letech uvede také několik severských filmů:

Babička tančí na stole (Švédsko, 2014)

babička tančí na stoleTřináctiletá Eini žije daleko od lidí se svým násilnickým otcem, protože svět je nebezpečné místo ‒ a podle otce Eini se svým křehkým hláskem, dospěle vážnýma očima a zkrvaveným nosem je také nebezpečná. Eini si v jejich temné chalupě čte dopisy a vypráví o své babičce a jejích dobrodružstvích, která jsou pohádkou i hororem a ztvárňují je oživlé panenky a loutky z Eininy fantazie.

 

Dyke Hard (Švédsko, 2014)

dyke hardLesbická rocková kapela Dyke Hard, která se proslavila jediným singlem, je zmítána tvůrčí krizí. V zoufalém pokusu postavit se znovu na nohy se přihlásí do soutěže Battle of the Bands, která se koná o tři dny později v nejbližší metropoli. Vydají se tedy na bláznivou cestu nabitou nebezpečím, překážkami a vzrušením – potkají bizarní přehlídku duchů, nindžů, skejťaček a kyborgů, ocitnou se v strašidelném domě či ve vězení.

 

Mizející kouzelník Dirk Ohm (Norsko / Švédsko / Německo, 2015)

mizející kouzelník dirk ohmSněhem pokrytá norská krajina a hudba jako ze snu uvádějí příběh inspirovaný skutečnou záhadou zmizelého kouzelníka jménem Dirk Ohm. Filmový Dirk na své osamělé cestě skoro umrzne v autě a po propuštění z nemocnice se usadí v hotýlku, kde po večerech předvádí své triky. Krátký pobyt v městečku, kde se všichni znají, se rozhodne prodloužit, když je zapleten do případu ztracené rusovlásky Marie.

 

Podivné nebe (Polsko / Švédsko, 2015)

podivné nebeRodinné drama o dialogu kultur, či spíše o kulturních rozdílnostech, je inspirováno skutečnými případy odebírání dětí v polských rodinách ve Skandinávii. V malém městečku na severu Švédska žijí polští manželé se sedmiletou dcerkou, kteří zde hledají klid a blahobyt. Dojde však k sérii nedorozumění a dítě je odebráno švédským sociálním úřadem. Rodiče mají měsíc na to, aby se pokusili získat holčičku zpět před definitivní adopcí.

 

Přístaviště (Švédsko / Německo, 2016)

přístavištěPoté, co spáchal řízenou profesionální sebevraždu zdrcující recenzí vlastní knihy, nastupuje básník Anders do nové práce. Bude nakládat auta v přístavu v Malmö, kde jsou všechna vozidla zakrytá bílými ochrannými povlaky a pracovníci v oranžových uniformách mají přidělená pětimístná čísla místo jmen. Jeho stoická melancholie je konfrontována s novým prostředím manuální práce.


Vrabčáci
(Island / Dánsko, 2015)

vrabčáciAri, zpěvák v chlapeckém sboru zrovna na hranici mezi dětstvím a vzdornou pubertou, je odeslán z Reykjavíku za otcem a babičkou na sever ostrova, kde vládne polární den. V dechberoucích přírodních kulisách poznává Ari drsný život islandského venkova, hledá si vztah k nemluvnému otci, čeká, až mu narostou svaly na brigádě v rybí továrně, a setkává se s kamarádkou z dětství a její partou přátel.

 

Vše bude v pořádku (Německo / Kanada / Francie / Švédsko / Norsko, 2014)

vše bude v pořádkuMladý spisovatel Tomas se vrací domů zasněženou krajinou. Chvíle nepozornosti vyústí v osudovou autonehodu, po které se jeho dosavadní život rozkládá. Dřívější tvůrčí i partnerská krize se prohlubuje a Tomas propadá depresi. Vše bude v pořádku precizně popisuje příběh viny a odpuštění, ke kterému dochází hlavní hrdina nejen díky časovému odstupu, ale především skrze vlastní citové uvědomění.

 

Kompletní program festivalu a další informace najdete na www.febiofest.cz.