Severské filmové čtvrtky: VŠE PRO VLAST

Sportovní etika a vlastenectví s humorem

Toivo, muž středního věku, zůstal bez práce. Život se mu ale brzy obrátí naruby i z jiného důvodu. Lékař národního týmu běžců na lyžích totiž objeví, že jeho unikátní krev by se dala využít jako doping. A tak se Toivo stane pravidelným dárcem ambiciózní blondýnky Aino, která touží po těch nejprestižnějších vítězstvích. Toivova neustálá přítomnost u národního týmu vede k jeho sblížení s Aino i v osobním životě. Slibný postup finského týmu se však náhle ocitne v ohrožení, a to zrovna před očekávanou olympiádou. Zásadní otázka zní: Udělá Toivo pro vlast vše?

Film potěší dobrým hereckým obsazením. Martti Suosalo (Zimní válka, Černý led) byl za ztvárnění Toiva nominován na finskou cenu Jussi za nejlepší mužskou hlavní roli. Výrazná je taktéž Pamela Tola, představitelka Aino, která svým „nordickým“ vzhledem téměř zosobňuje Finsko. Je jednou z nejobsazovanějších hereček současné finské filmové scény, čeští diváci ji mohou znát například z několikadílné Laponské odysey nebo snímku Lví srdce Domeho Karukoskiho. Pamele Tole bude věnovaný i krátký úvod před promítáním filmu.

V roce 2012 natočil režisér Arto Halonen dokumentární film o dopingovém skandálu, který se udál kolem finského týmu na mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2001. Během tvorby tohoto dokumentu ho napadlo, že by stejné téma mohl zpracovat ještě jednou, ale v odlehčené podobě. A tak o rok později vznikl snímek Vše pro vlast, kterému nechybí typická severská kombinace humoru a vážného tématu.

VŠE PRO VLAST (Isänmaallinen mies, Finsko, 2013, 96 min)

Režie: Arto Halonen
Scénář: Arto Halonen, Olli Soinio, Jouni Kemppainen
Hrají: Martti Suosalo, Pamela Tola, Janne Reinikainen, Mikko Kouki, Hannu-Pekka Björkman, Pirjo Lonka, Satu Paavola a další
Stránka filmu na ČSFD (72 %)

V originálním znění, s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek: www.evald.cz

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.