Severské filmové čtvrtky: UČITELKA

Skandinávský dům a Kino Evald v rámci projektu Severské filmové čtvrtky a jako předzvěst letošního festivalu Dny Severu 2017 na téma severské podivno uvádějí dánskou hororovou komedii

UČITELKA (Vikaren, Dánsko, 2007, 93 min)

Režie: Ole Bornedal
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Paprika Steen, Ulrich Thomsen, Jonas Wandschneider, Jakob Fals Nygaard a další

Láska a mimozemšťani na dánský způsob

Carl je žákem základní školy, kterému zemřela matka při autonehodě. Do jeho třídy nastupuje nová učitelka Ulla Harmsová. Třídu, která jí byla svěřena, se snaží dobře připravit na soutěž, v níž mohou vyhrát zájezd do Paříže. Její metody jsou ale poněkud zvláštní a učitelka se dětem jeví jako cynická a bezcitná bytost, kolem které se dějí tak podivné věci, že snad ani nemůže být z naší planety. Rodiče o tom samozřejmě nechtějí nic slyšet a učitelku naopak považují za milou, sympatickou dámu, tudíž si vyprávění dětí vysvětlují přemírou jejich fantazie. Jaká je pravda?

Film, který je mimo jiné zajímavý mícháním několika různých žánrů, lze označit za perzifláž tzv. béčkových sci-fi filmů o mimozemšťanech. Krátký návrat do školních let ulehčuje skvělý výkon známé herečky Papriky Steen, která účinkovala například v oblíbené dánské komedii Adamova jablka (2005) či v Trierově klasice Tanec v temnotách (2000). Režisér Ole Bornedal stojí mj. za kultovním hororem Noční hlídka (1994), adaptací Dina (2002) nebo thrillerově romantickým snímkem Tak trochu jiná love story (2007).

V originálním znění s českými titulky.
Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Trailer

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Dánským velvyslanectvím a Dánským filmovým institutem.