Severské filmové čtvrtky: TICHÉ SRDCE

Esther a její manžel Poul svolají na víkend své nejbližší. V tomto případě ale nejde o rodinnou oslavu – Esther totiž trpí nevyléčitelnou chorobou. Svůj život se rozhodne vzít do vlastních rukou a chystá se postup nemoci svépomocí nadobro zastavit, v čemž ji rodina zpočátku podporuje. S blížícím se koncem víkendu se ale takové řešení stává pro dcery Sanne a Heidi nepředstavitelným. A nejde o jedinou vypjatou situaci, které rodina musí během sešlosti čelit.

Tiché srdce je zatím posledním celovečerním snímkem dánského režiséra Billeho Augusta, jehož legendární Pelle dobyvatel (1987) obdržel Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší zahraniční film a katapultoval režiséra k práci s hollywoodskými herci (Dům duchů, Bídníci). V Tichém srdci se Bille August vrací k oblíbenému motivu moderní dánské kinematografie – rodinného setkání, během něhož ve stínu fatální mezní situace vycházejí najevo staré křivdy a příčiny disharmonických vztahů. Časově i prostorově zhuštěnému universu snímku vévodí nadstandardní herecké výkony.

TICHÉ SRDCE (Stille hjerte, Dánsko, 2014, 98 minut)

Režie: Bille August
Kamera: Dirk Brüel
Hudba: Annette Focks
Hrají: Ghita Nørby, Paprika Steen, Danica Curcic, Morten Grunwald, Pilous Asbæk, Jens Albinus, Vigga Bro, Oskar Sælan Halskov

Stránka filmu na ČSFD (70 %).

Uvádíme v originálním dánském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod o režisérovi filmu.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Akce se koná ve spolupráci s distribuční společností CinemArt, Dánským velvyslanectvím v Praze a Dánským filmovým institutem.

Obrázky – zdroj: kino.dk, film-xperten.dk